View Single Post
  #4  
Vechi 12.01.2009, 13:04:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EugeniaG Vezi mesajul
vai mie , Doamne , asa este , dar eu am crescut destul de singurica, cu parintii , dar sunt sau au fost detul de dificili si ii iubesc foarte mult si am uitat tot ce s-a intamplat candva sau imi place sa cred ca am uitat:P ...stii ca nimeni nu mi-a spus ca traiesc in pacat pana acum? , si am 4 ani de la cununia civila , noi am interpretat-o ca pe logodna , si nu am avut bani pentru randuieli , ne-am luat cu serviciile cu hartiile pentru viza mea , pe urma alte si alte incercari si am vorbit despre credinta noastra in Dumnezeu si despre biblie, nici macar eu insami nu prea m-am gandit ce mare pacat fac , toata noaptea m-am gandit cum facem sa ne stabilim cununia religioasa cat mai curand, sper sa gasesc o biserica, sau unul din preotii care ma inspira sa ne cunune religios cat mai curand nu peste un an, poate asa eu cu sotul meu vom fi mai intelepti in gandiri , desi cel putin depre el spun sincer cu credinta in Dumnezeu ca este foarte intelept si inteligent...dar mai exista intrebari , distanta este foarte mare si asteptarea lunga....dar mult a fost putin a ramas si el este la el acasa si eu aici , nu am convietuit mult impreuna dar ne-am iubit enorm , habar nu aveam cine este el exact si m-am indragostit de ceea ce spunea el la un moment dat intr- o vizita la Bucuresti, am stiut ca pe el l-am iubit dintodeauna atunci, a fost o iubire foarte mare, numai asa am putut rezista asteptarii de multi ani si vai cat am mai plans , Dumnezeu e mare si ne-a ajutat si plangeam si il intrebam pe Dumnezeu ce sa fac si sa ma intareasca, nu m-am gandit, cred deloc ca traiesc in pacat si nimeni nu mi-a spus asa ceva , din contra am auzit niste aberatii de pe la ceva matusi " ca nu stiu ce preot le-a deschis lor cartea pentru sot, si el umbla cu femei pe acolo si isi bate joc de mine , ca am farmece facute" le-am dat cu flit la toti si le-am zis sa-si vada de ale lor ca eu stiu ce zice inima si sufletul meu cand vorbesc cu Dumnezeu in gandire si in suflet...eu totul il fac singurica si ma gandesc si ma rog la Dumnezeu sa-mi lumineze calea , sa ma ajute sa merg pe calea buna ....trebuie sa vorbesc neaparat cu un preot sa imi cer iertare de la Bunul Dumnezeu pentru nestiinta si negandirea mea ca ma aflu sub un mare pacat...pana reusesc sa gasesc acel preot .....as vrea daca stiti , daca ati citit noul testament sau vechiul testament , scrie undeva ca este pacat sa iti schimbi religia? nu as vrea sa comit acest pacat daca asa e si la fel de bine nu vreau nici sotul meu sa-l comita , vreau sa avem copilasi , si nu vreau sa-i ajunga pacatele mele si pe copilasii mei , e greu sa plangi , copii sunt dar de la Dumnezeu nu pot sa-i incarc si pe ei cu pacatele mele, chiar mie frica de lucrul acesta...

Va multmesc nespus de mult pentru atentia voastra, Dumnezeu sa ne miluiasca si sa ne bicuvanteze pe noi pacatosii.

sotul mi-a spus ca nu are nici o problema sa treaca la ortodoxism , numai sa-i arat unde scrie in biblie anumite convingeri ortodoxe de ale mele si aici am nevoie de ajutorul unui preot ...
si totusi eu fiind de rit vechi si traind in Bucuresti ....am auzit de-a lungul timpului in familie ca e pacat sa iti schimbi religia, au fost cateva cupluri la mine in familie, el rus , ea romanca , unul din ei si-au schimbat religia pentru celalalt , cativa din familie au zis ca aceasta ar putea fi din cauza pacatului comis de a-ti schimba religia , eram speriata cand eram mai mica de acest gand ... si ma gandeam ca rusii pe rit vechi sunt groaznici in interpretari ... am mai crescut , am mai citit , am inceput sa-l descoper pe Dumnezeu mai mult si mai mult si drgostea ce ne- O ofera
Bun! Pana una alta , povestea ta nu este nici pe departe asa complicata, precum ai dori sa para din povestea ta. . . . . Ca ai aflat deabia acum ca traiesi in pacat, tare ma mira ! Ca ai niste matusi ce ti-au citit in carti , nu stiu ce, despre el, iar ma pune pe ganduri , dar ma rog, asa o fi ! Ca el vrea sa-i arati unde scrie in Sf.Scriptura ceva ce l-ar convinge sa vina la adevarata credinta, iar mi se pare cusuta cu ata alba. Vad ca la unele "framantari", iti dai singura raspuns. Pana una alta, cel mai important este sa-ti faci ordine in gandirea si mai ales in viata ta, pentru ca sti perfect ce ai de facut. Mai putine povesti si romantism si mai multa credinta si discernamat. Atat , fara vorba multa , caci ea e saracia omului .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote