View Single Post
  #2  
Vechi 09.03.2007, 11:47:03
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de tinutza
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu?
Am auzit ca s-ar face o/(mai multe?)turtita(e) care se iau in loc de anafura.Cum se prepara nu stiu, as vrea sa mi se zica daca stie cineva.
In ceea ce priveste uleiul sfintit, se mai foloseste la candela si... cumva si la prepararea mancarii / doar in salate?
La Sf.Maslu se poate aduce paine in loc de faina?
Acestea sunt cateva din intrebarile mele la care astept raspuns.
Mi-ar face placere sa mi se spuna mai multe despre Sf. Maslu & despre dobandirea sanatatii.
In mare parte ati cam raspuns singura ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu...ideea este sa pregatiti in asa fel alimentele incat sa nu va ramana si sa aruncati,ci sa mancati tot iar ceea ce pregatiti indicat ar fi sa fie de post.
Turtitele se pregatesc exact ca painea sau un fel de gogosi pur si simplu,nimic in mod special sau deosebit si nu se mananca ca si anafura...e logic gandind ca puteti manca uleiul si altfel preparat(in supe,salate...etc)
Puteti sa folositi uleiul si la candela dar si sa va miruiti cu el cand simtit o durere sau pur si simplu dupa ce faceti rugaciunea.
La Sf.Maslu se poate aduce si paine dar nu in loc de faina...de fapt poti aduce totul(faina,ulei,paine),ceva din tot sau nimic...importanta este participarea si motivatia pt.care participi la aceasta Sf.Taina.

In rest despre Sf.Maslu mai puteti citi in acest forum la sectiunea dedicata special Maslului(putin mai jos in pagina forumului)...nu are sens sa repetam aici ceea ce deja s-a spus...si mai puteti cauta pe net daca acasa nu aveti de unde va documenta sau imprumuta carti despre acest domeniu.
Reply With Quote