View Single Post
  #4  
Vechi 13.12.2011, 16:08:41
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mersi pt. lamuriri.
Ceea ce am observat insa este pe acest forum se vorbeste mai mult despre eventuala infidelitate a femeii, chiar si a "eventualei" preotese (intreba o fata la o alta sectiune cum e sa fii preoteasa), uitand (omitand) ca in general cel care e mai dispus sa insele este barbatul.
Mi se pare mie sau canoanele sunt mai riguroase in privinta femeii? A citat o domnisoara o pravila a bisericii in care se spune ca "daca femeia face, daca femeia drege..etc," dar daca barbatul o face? Si mai ales daca e membru al clerului? Pentru el sunt alte reguli, mai blande sau mai aspre? Ar trebui sa fie mai blande pt ca ei lupta pentru dreapta credinta si sunt mai supusi ispitelor, sau sa fie mai aspre pentru ca ei trebuie sa fie un exemplu de moralitate?

Astept si alte pareri in legatura cu personajul public. Aici il am ca model mental pe Sf. Stefan cel Mare, care se stie ca a dus o viata ... aventuroasa, dar pentru meritele lui deosebite de luptator si crestin, a trecut in randul sfintilor.
Canoanele ptr barbati, in special ptr clerici sunt mult mai aspre. Majoritatea canoanelor intalnite se refera la barbati. De la ei se cere mult.

Draga mea, Stefan cel Mare nu a fost facut sfant ptr ca era conducator de tara. Daca ar fi asa, si vlad tepes ar trebui sa fie facut sfant. Si tradatorul Stefan Cantacuzino etc.
Stefan cel Mare nu a fost facut sfant ptr pacatele lui. Cum nici Maria Magdalena nu a trecut in randul sfintelor ptr pacatele ei. Stefan ce Mare a fost facut sfant ptr lupta lui extraordinara in apararea crestinismului. Ptr dragostea lui fata de Domnul, manifestata prin zidiri de lacasuri sfinte. Ptr ascultarea fata de duhovnic(se stie ca se spovedea la Daniil Sihastru).De mult ori nu conteaza cum ai trait, ci cum te-a prins moartea(exemplu cel mai relevant e cel al talharului de pe cruce).
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote