View Single Post
  #62  
Vechi 19.10.2010, 16:38:13
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
... sa aratati cum dintr-un parinte neascultator s-a smerit intre timp si acum face ascultare .
Sa aratam, cui? Celor ca tine? Dar e problema voastra. Daca Dumnezeu a oranduit sa-si recapete locul printre duhovnici, inseamna ca stie El de ce! Dar de ce nu incercam sa vedem si cealalta latura? In viata se stie ca ceea ce astazi ni se pare intr-un fel, maine poate deveni cu totul altfel. Ce te face sa crezi ca cei care l-au acuzat, n-au realizat marea nedreptate? De ce te cramponezi de un anumit moment si ala ambiguu? Vii cu argumentele parintelui Teofil Paraianu? Am spus-o de-atunci: orbii au scuze. El a fost influentat de posibilitatile limitate de informatie la care putea ajunge. Nu putea sesiza un gest, o privire, o alta sursa de informatie care i se ascundea din precautie. Eu personal nu l-am pus la socoteala. Ba mai mult: din propria experienta stiu ca nu trebuie sa spui niciodata, "Niciodata"! Pentru ca viata isi are ironia ei. Parintele Paraianu a cazut el insusi in abatere mult mai grava decat Parintele Calistrat. Si? Trebuie sa-l caterisim pentru asta?