View Single Post
  #4  
Vechi 28.10.2009, 15:25:26
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am observat niste lucruri la slujba de maslu, in biserici in care am fost:
1. Se sfinteste si paine si se imparte si ea la oameni. Dar nicaieri n-am gasit asta la descrierea slujbei. Se vorbeste numai de ulei si faina.
De ce oare? Mie imi place sa capat painiva proaspata, sfintita si sa ma gandesc ca ma vindeca.

2. De ce se da cu ulei si pe maini? Mai cu seama cand se stie ca primul lucru te speli pe maini. Pe frunte...mai tarziu.
Care este semnificatia cu mainile?

3. Pana la urma este bine sa se deschida la sfarsit cartea (Sf.Evanghelie mi se pare), pentru cineva anume? Am vazut ca pun preotii mainile pe capul acestei persoane si se citeste.
Poate ca tocmai asta este ritualul pentru persoana bolnava.

Si inteleg ca exista slujbe speciale (poate individuale) de maslu la cerere si altele generale, pentru toata lumea, in anumite perioade ale anului (posturi mari)?
Am sa incerc sa raspund pe rand. Mai intai am sa ofer un raspuns legat de ritualul "deschiderii cartii".
Una din practicile legate de savarsirea Sfan*tului Maslu este si „deschiderea cartii". In randuiala acestei Taine, dupa ultima rugaciune si ungere se prescrie ca preotul care conduce soborul sa ia Sfanta Evanghelie, sa o dea bolnavului sa o sarute si sa o deschida. Preotii slujitori o tin deschisa deasupra capului celui bolnav, iar protosul (primul intre preotii soborului) rosteste rugaciunea a opta, dupa care se face miruirea, adica ungerea cu ulei sfintit.
De la aceasta deschidere rituala si tinere pe capul celui bolnav a Sf. Evanghelii s-a trecut la o inovatie liturgica foarte pagubitoare prin care unii slujitori, pe baza textului la care a fost deschisa Sf. Evanghelie cu totul intamplator, si tinand seama de culoarea vignetelor, interpreteaza textul facand preziceri sau dand pronosticuri pe care credinciosii mai creduli le iau drept adevarate. Se speculeaza, mai ales, culoarea vignetelor, adica daca a „cazut" pe rosu sau pe negru, culoarea rosie fiind semn bun, iar cea neagra - semn rau. Aceasta este o inovatie si nu face parte din practica Bisericii.
Reply With Quote