View Single Post
  #13  
Vechi 10.04.2011, 14:15:58
Lucemferre Lucemferre is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2011
Mesaje: 103
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Educația lumească nu-i educație, ci rătăcire. Pot să fie oamenii și laureați Nobel că fără Hristos tot degeaba trăiesc.
Poate că descoperirea acelui om (sau acelor oameni) a salvat și continuă să salveze mii de vieți; oameni care, fiind la un pas de moarte, încep să privească spre dimensiunea metafizică a existenței și "pun început bun". Se mai duc acei oameni (inventatorii fără Iisus) în iad sau nu? E evident că n-o să-mi poți răspunde la întrebare pentru că nimeni nu cunoaște judecățile lui Dumnezeu. Nici eu nu bag mâna în foc că nu s-ar duce, dar te invit și pe tine să n-o faci cu convingerea ca se vor duce și să privești mai în profunzime efectele unor fapte.

Prin educație nu mă refeream la matematică și fizică, ci la cultivarea unui spirit civic și moral populației (altruismul, corectitudinea, spiritul acela activ opus atitudinii "lasă-mă ca să te las" sau "Vezi-ți de treaba ta". De ce să-mi văd de treaba mea când treaba ta o încurcă pe-a mea?). Ideea era că dacă vrem schimbare în România și pretutindeni în lume, nu-i de-ajuns să stăm în genunchi cu mâinile la piept, ci să începem fiecare să aducem vin la curtea împăratului și să nu mai sperăm că aduce altul și pentru noi .
Reply With Quote