View Single Post
  #6  
Vechi 12.06.2009, 15:51:48
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Cand am ramas insarcinata cu primul copil ,avand o emoragie,m-i s-a descoperit ca aveam un virus.Mi se spusese ca vine copilul handicapat,ca-mi poate muri la nastere etc..M-am speriat foarte tare.Am plans mult .M-am certat si cu mama foarte tare de nu ne mai vorbeam deloc.DE CE? Pentru ca am hotarat sa tin copilul.Majoritatea mi-au spus ca nu-s normala.Cum sa accepti un copil care stii ca-ti vine cu probleme?Mi-a spus cineva ca daca eram copilul ei ma ducea cu forta sa fac avort.I-mi era frica.NU DE AVORT.Mi-era frica de un copil normal.Mi-era frica ca m-oi duce in fata JUDECATORULUI SUPREM si o sa-mi arate un copil NORMAL si SANATOS si atunci era cainta mea adevarata insa mult prea tarziu caci deja eram la judecata si nu se mai putea face nimic.....-Esti ca o criminala!...Aduci pe lume un copil sa sufere batjocurile multor oameni care nu inteleg .Esti constienta de asa ceva?asa mi se spunea.Dar de ce?Daca DUMNEZEU vrea sa-ti dea un copil HANDICAPAT ti-l da normal ca la varsta copilariei sa cada cu capul de gheata cand e la sanius si il ai.S-au ii cumperi cadou la 18 ani un motoscuter si se izbeste cu el de un copac de pe marginea strazii si-si rupe coloana si-l ai in carut pe tot restul vietii.De ce sa nu ii omoram si pe ei ,pe cei care nu mai sunt folositori decat sa aduca o povara in familie si societate?...-ESTE CRIMA...Cum sa iei viata unei vieti omenesti?....-Dar cel din pantece nu tot viata omeneasca este?Are suflet din momentul zamislirii nu din momentul nasterii.Sunt mame care plang ca nu pot face copii si mame care plang ca nu vor.De ce a lasat Dumnezeu femeile care nu pot face copii?Ca sa aiba si copiii orfani sau lepadati de mama lor naturala o persoana caruia sa-i spuna mama.Sa nu ne lasam copiii in orfelinate.Sa-i luam de acolo si sa-i crestem .Sa nu-i dam la cei din alte neamuri ,si sa-i faca de o alta religie.Sunt COPIII NOSTRI,ai romanilor.Fiecare om va avea judecata sa.Dar si fiecare neam.Sa nu radem de copiii, lasati de DUMNEZEU ,cu probleme caci sunt ai nostri.Sunt lasati pentru pacatele noastre.Sa nu radem de copiii lasati de parinti in orfelinate caci n-au nici o vina,saracii de ei.Sa ii ajutam cu o vorba buna,cu o mangaiere,sa mergem si sa-i cautam.Sa nu ramanem indiferenti fata de ei caci sunt ai nostri.Multi consideram ca sunt rai,ca nu-s educati,ca ii bat pe ai nostri,pe cei care au parinti.Dar care din ei sunt cuminti?Care dintre copiii nostri asculta de la prima atentionare ca lucrul respectiv nu se face?Ne batem toata ziua gura cu ei si tot ce vor ei si le duce capul fac.E mai usor sa vezi aschia din ochiul celuilalt decat barna di ochiul nostru.E mai usor sa vezi ca copilul celuilalt e mai rau decat al nostru.BABA FRUMOASA SI COPIL CUMINTE.Sa nu radem de copiii cu probleme de sanatate ca de fapt suntem noi cu probleme phisice.Sa avem mila de ei.Sa ne lasam copiii sa vina asa cum vrea DUMNEZEU.BUNI,RAI,BOLNAVI,SANATOSI etc.Sunt ai nostri.Inainte sa-i avortam sa-i intrebam pe micutii nostri din pantece daca vor sa-i omoram.Sa ne punem noi in locul lor si sa ne lasam mamele sau tatii nostri sa ne intrebe daca vrem sa fim omorati.Sigur ca nu vrem.De ce sa ne ia viata cand avem atatea de vazut in lumea asta?!De ce sa ne-o ia cand vrem sa ne bucuram de bunatatile de pe lumea asta?!Experienta mea a fost pilda multor oameni ,insa mie cel mai mult.Am invatat ca trebuie sa ne iubim aproapele,pe cei bolnavi,asa cum sunt ei.Tot oameni sunt si ei si n-au nici o vina.Insa ei au mare nevoie de dragoste fata de noi care avem nevoie de lux .Iubindu-i pe ei ne iubim pe noi.Revenind la ceea ce am inceput pot sa va spun ca am o fetita care a implinit 4 ani si este sanatoasa tun.Dumnezeu a lucrat cu mare dragoste fata de mine si mi-a dat un copil de care ma bucur mult.Insa mi-a mai dat ceva.MILA fata de cei napastuiti si mi-a luat indiferenta fata de copiii bolnavi.Cine stie ce-o fi in inima lor cand sunt batjocoriti pe strada?-PLEACA MA DE AICI,HANDICAPATULE....Daca ne-ar spune si noua cineva astfel de cuvinte?Ce am face?Cred ca-l luam chiar si la bataie.Insa ei ,copiii bolnavi poate ca rad,se dau la o parte,pleaca capul in jos etc...Am putea face noi asta cand suntem batjocoriti?Sa recunoastem ca majoritatea dintre noi apartinem din societatea BOLNAVA.Sa ne iubim aproapele asa cum DUMNEZEU ne iubeste pe noi,NECONDITIONAT.Pe cel sanatos nu-l iubeste mai mult ca pe cel bolnav.Pe cel bogat nu-l iubeste mai mult ca pe cel sarac.Pe cel care sta in fruntea tarii nu-l iubeste mai mult ca pe cel care da cu sapa si lucreaza pamantul.Avem datoria sa ne iubim aproapele ,fie el in pantecele mamei,fie el bolnav sau sanatos,fie el bogat sau sarac asa cum ne iubeste si pe noi cel ce ne-a creat.SA NU STAM NEPASATORI.
Reply With Quote