View Single Post
  #1333  
Vechi 18.10.2009, 22:22:11
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Explicati, care este rolul Domnului Iisus Hristos, in aceasta rasplatire. Intreb asta, pentru ca eu nu l-am gasit pe Mantuitorul in toata hoinareala acelei entitati invetate de dvs. (si numite pe nedrept suflet). Gasim aceasta plimbare pe acest link:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/drumul.htm,.

Va rog sa-mi explicati cum puteti emite niste idei teologice "crestine", dar fara Hristos?
Repet: aratatimi-L pe Mantuitorul in toata acesta teorie a "plimbarii" si rasplatirii in avans, a ceea ce se desprinde de trup in momentul mortii (eu nu-l pot numi suflet - Sfanta Scriptura defineste altfel sufletul).

Nu-L veti gasi pe Domnul Iisus Hristos in acest scenariu al dvs. Il gasiti pe diavol ("negresit nu veti muri" - spune diavolul).

Domnul Iisus Hristos spune "Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine" (Ioan 14:3). Diavolul va invata : "lasa, ca nu este nevoie sa Te asteptam ca ne ducem si fara Tine".
Mantuitorul spune "Iata Eu vin curand si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia pentru fapta lui" (Apocalipsa 22:12). Diavolul va invata : "stai linistit, ca rezolvam noi problema rasplatirii si fara Tine. Mai intervine si biserica si treaba este rezolvata. Vezi-ti Tu de alte treburi."

Cam asta am inteles eu din tologia dvs.: l-ati scos din calcul pe Mantuitorul, lucrarea si fagaduintele Lui. Personal, eu ma incred in Hristos (si-L astept) nu in basmele dvs. (poate le citeste cineva de la Hoolywood- ar iesi un scenariu de succes pentru un film s.f. si de groaza).
Aberezi mestere barbos. mai ia o pauza, mai respira!
De unde ai scos tu aberatiile astea? Numai diavolul te poate invata atatea minciuni. Mantuitorul a spus: ,,Datu-Mi-S-a toata judecata in cer si pe pamant.,, si colaborat cu cuvintele Sfa Ap Pavel: ,,Ca o data ii este omului sa moara iar apoi urmeaza judecata.,, arata ca El Hristos judeca sufletul fiecarui om imediat dupa moartea lui trupeasca tinand cont ca tot el a zis :,,Ce va da in schimb omul pentru sufletul sau? Ca de ar avea lumea intreaga , nu-l va putea rascumpara.,,

Cand inviaza pe fiecare din morti Hristos ii striga pe nume: ,,Lazare vino afara,, sau ,,tinere, tie iti zic, scoala-te.,, aratand ca ei au suflet viu si doar trupul lor e mort altfel le-ar fi suflet in gura acea suflare de viata care ziceti voi ca e doar o energie care se intoarce la Dumnezeu dupa ce omul moare.