View Single Post
  #1340  
Vechi 19.10.2009, 12:22:13
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

tricesimusseptimus ,vad ca esti cam nou si nu ai citit postarile mele recente.Eu am negat vehement ideea ca a crede in existenta sufletului,a duhului dupa moarte inseamna a fi spiritist.Si notiunile daca vrei sa ma crezi imi sunt foarte clare.Omul este compus din trup,duh si suflet(1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuși pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.).Ele sunt entitati care compun omul,iar despartirea, separarea duhului de trup inseamna moarte(Iacov 2:26 Dupa cum trupul fara duh este mort, tot asa si credinta fara fapte este moarta.).Ele nu sunt entitati distincte(ele compun omul cum am mai spus),dar asta nu inseamna ca ele mor odata cu moartea trupeasca.Biblia nu afirma asa ceva.Biblia spune ca duhul pleaca "la Dumnezeu care l-a dat",sufletul in "Locuinta mortilor",iar trupul ramane acolo unde este ingropat pana la inviere.Nu mai vreau sa mai repet ceea ce am mai spus ca poate ii voi plictisi pe cei de pe forum pentru ca lucrurile astea le-am mai amintit,nu vreau sa ne invartim in cerc.Mai bine ar fi sa iti faci o idee de ce sustin eu,care imi sunt ideile sustinute pana acum si apoi sa vii cu acuze sau aluzii de genul ca as crede in spiritism cu toate ideile lor propagate.Nu este frumos si nici bine ceea ce faci.