View Single Post
  #12  
Vechi 11.05.2013, 05:33:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
6. Când știe, dar tace de păcatul altuia
Cum sa spui de pacatul altuia?Daca spui cuiva, se numeste barfa, daca spui la spovedanie te asemeni cu Iuda, adica mergi inaintea Lui sa parasti, in loc sa mergi cu pacatele tale il spovedesti pe altul?Daca tot ai deschis subiectul te rog spune-mi tu cum faci?Crezi ca Dumnezeu nu-l vede?Nu trebuie sa ne preocupam de pacatele noastre fiecare, sau nu ne vede Dumnezeu pe toti cum suntem?
7. Când poate, dar nu voiește să împiedice pe altul de a face păcatul
Cum ai putea sa opresti pe cineva sa pacatuiasca daca el este hotarat sa o faca?Sau sa zicem ca ai o banuiala, ce poti sa faci?Crezi ca rezolvi ceva daca ii spui?
Eu cred ca singurele noastre arme sunt rugaciunile pentru aproapele, ca sa-i lumineze Dumnezeu mintea si sa-i dea gandul bun.Doamne ajuta!
6.Când știe, dar tace de păcatul altuia.


Un prim exemplu ar fi marturisirea credintei crestine. Fiind pusi sa jertfeasca zeilor, multi au preferat chinurile, marturisind cu pretul vietii credinta crestina.

Un alt exemplu ar fi lupta cu erezia. ,,Cand credinta este primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere." Sfantul Nicolae si alti sfinti s-au luptat pentru pastrarea credintei ortodoxe. Cand au observat ca este amenintata, ca unii incearca sa impuna idei gresite, nu au tacut. Alti sfinti au marturisit-o primind cununa muceniciei si devenind sfinti.


Al exemplu ar fi lupta cu pacatul. Mergem in vizita la niste prieteni. In grup apare o persoana care vrea sa ne ghiceasca in carti sau in cafea sau ne propune orice alt pacat. Daca atragem atentia ca acesta este un pacat si nu acceptam, am facut voia lui Dumnezeu. Daca avem un copil si observam la el un pacat, ii atragem atentia. Celor dragi le putem atrage atentia daca stim ca au fost la vrajitoare ori au cazut in alt pacat sa mearga sa se spovedeasca. Totul e sa o facem cu dragoste de pe pozitia de pacatosi, cu ingrijorare plina de mila, nu cu trufie.


7. Când poate, dar nu voiește să împiedice pe altul de a face păcatul
Daca stim ca cineva are intentia sa avorteze, sa se duca la vrajitoare sau sa adere la o secta, e bine sa intervenim macar cu un sfat.

Alt exemplu. Esti sotie de patron. Sotul vrea sa puna angajatii sa munceasca si duminica pentru a castiga mai mult. Daca ii atragi atentia ca nu e bine sa-L furi pe Dumnezeu, ai procedat corect pe cand, daca nu-l impiedici sa faca pacatul, te faci partasa la pacatul lui.

Alt exemplu. Afli ca X a cazut in deznadejde. Procedezi corect daca il incurajezi sa depaseasca duhovniceste situatia, stiind ca deznadejdea este un pacat care poate atrage dupa sine alte pacate grave.

Sunt de acord ca rugaciunea este absolut necesara si ca noi singuri nu putem sa facem nimic fara ajutorul lui Dumnezeu. Numai El poate da putere lucratoare cuvantului nostru. In functie de situatie, mai putem cere ajutor si de la duhovnic daca ne doare si pentru aproapele nostru.

Last edited by antoniap; 11.05.2013 at 05:46:59.
Reply With Quote