View Single Post
  #13  
Vechi 07.09.2009, 16:49:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit pasajele care trebuiesc cititite doar de preot

Buna,
Am si eu o intrebare daca stie cineva sa ma lamureasca
Stiu ca si noi mirenii putem citi acasa diferite acatiste si paraclise insa nu stiu cum sa procedez cu pasajele insemnate ca trebuind sa fie citite de preot. De ex. in acatistul pe care-l citesc eu se mentioneaza clar "preotul (daca este) zice ectenia intreita si face otpustul". Eu am citit si respectivul pasaj din acatist pentru ca este exact acela unde trebuiesc mentionati cei/cel/cea pentru care se citeste acatistul, deci nu vad cum as putea sari peste el.
Se mentioneaza la un moment dat ca acasa singur credinciosul poate si trebuie sa cadeasca singur icoana la care se roaga si fac aceasta insa nu stiu cum sa procedez cu acele pasaje care sunt special scrise spre a fi citite de sfintii parinti. Imi este ingaduit mie sa spun cuvinte precum "inca ne rugam pentru fratii nostri: preoti, iromonahi, ierodiaconi, etc"???
Si mai e o problema, la un moment dat este scris astfel "ne rugam pentru ctitorii locasului acestuia" sau "pentru ca sa se pazeasca sfanta manastirea aceasta".... eu citind acatistul acasa zic si "manastirea" dar adaug si "casa aceasta" desi nu este trecut asa ceva acolo...
nu stiu cum sa procedez, sunt nelamurita si nu as vrea sa ma rog gresit.. eu sper ca nu am gresit citind si acele randuri pe care ar trebui sa le spuna preotul pentru ca la inceputul carticelei mele scrie clar ca si mirenii pot citi singuri acasa acest acatist.
insa daca aveti cunostinta despre cum este corect/bine/indicat sa fac, ce spun canoanele bisericesti despre acest lucru v-as fi recunoscatoare pentru sfaturi si indrumari
multumesc
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote