Subiect: Cicatrizarea
View Single Post
  #33  
Vechi 21.06.2016, 15:20:53
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nicaieri nu a spus ca "ii primeste doar pe cei bolnavi".
Evanghelia a 7-a de la Sfantul Maslu:


Și pe când ședea El la masă, în casă, iată mulți vameși și păcătoși au venit și au șezut la masă împreună cu Iisus și cu ucenicii Lui. Și văzând fariseii, au zis ucenicilor: Pentru ce mănâncă Învățătorul vostru cu vameșii și cu păcătoșii? Și, auzind, El a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. Dar, mergând, învățați ce înseamnă: Milă voiesc, iar nu jertfă; că n‑am venit să chem pe drepți, ci pe păcătoși la pocăință.

Cei care sunt bolnavi suntem noi pacatosii.Si asta pt ca orice boala are ca
drept cauza pacatul (fie facut, fie mostenit).
Eu din aceasta Evanghelie inteleg asa:
vames = pacatos = bolnav = trebuinta de doctor, iar doctor = Iisus Hristos.

Ce nu inteleg sectarii este ca Hristos lucreaza tainic ca doctor, in sensul ca
Hristos lucreaza si tamaduieste si prin mana medicului dar si prin Harul Sau
Dumnezeiesc.
Citat:
Dar reflexul sectar de a talmaci Scriptura, nu te lasa sa taci cand nu pricepi macar.
Ma scuzi, dar eu nu talmacesc nici o scriptura.Pur si simplu scriu ceea ce inteleg. Paradoxal, sectarii se cred sanatosi.Oare de ce ? pai sa fie unul din
motive faptul ca ei (sectarii) deja fac voia vrasmasului si atunci necuratul le-a ridicat patimile si ispitele, ca nah din moment ce tu vii spre sarsaila de ce sa vina el la tine ?

Citat:
Si daca un mason iti va zice ca exista Dumnezeu, tu probabil vei deveni ateu, din "bunul" reflex de a fi Gica contra.
Nope, iar matale stii chestia asta.Daca vine un mason si spune ca exista Dumnezeu, atunci ma bucur ca Dumnezeu i-a luminat mintea.
Dar tu stii foarte bine chestia asta, insa am observat ca tie iti place mai mult
sa fii Gica-contra.
Citat:
Pana la urma mesajul tau "crestinesc" del a "hristosul" tau care este?

"boleste dom'le, lasa-te in voia sorti ca si asa o sa fim bolnavi cat om trai. Nu faci asa? Esti contra lui Hristos. "
Mesajul meu crestinesc de la Hristosul meu este ca atunci cand ai o boala
aceasta sa fie tratata atat in plan medical cat si in plan duhovnicesc.

Insa vindecarea este de fapt o taina.Nu stii niciodata daca te-ai vindecat.Oare
vindecare nu inseamna cumva sa-l convingi pe Hristos ca meriti sa ia asupra
Sa pacatele tale ?
Pentru ca daca ne uitam in NT , Hristos a vindecat luand in acelasi timp asupra SA pacatele lor(celor vindecati). De ce ?
Si atunci nu cumva vindecarea inseamna sa-l convingi pe Hristos sa ia asupra Sa pacatul care iti genereaza boala ?
Noi de multe ori facem confuzia intre ameliorare si vindecare.

Apoi in legatura cu suferinta, mai exista si povestea cescutzei de ceai spusa de Arsenie Boca .Interesanta poveste.Ar explica multe desi majoritatea dintre noi foarte greu ne vine a crede in pilda spusa de parintele.

Citat:
Daca unul are o patima, nu se poate vindeca aici?
Intrebarea ta ridica o problema foarte intersanta.
Atunci cand nu mai avem o anumita patima, pai n-o mai avem ca ne-am vindecat sau n-o mai avem pentru ca
Hristos a luat-o asupra Sa, datorita credintei noastre in EL ?

Daca cineva care nu mai are o patima, renunta a mai crede in Hristos, si se apuca de obiceiuri lumesti , ii va reveni patima inapoi ? Daca nu, atunci cum poate cineva(omul) care nu stie de unde vine si unde se duce sa se tamaduiasca singur ?

Last edited by Copacel; 21.06.2016 at 15:38:06.
Reply With Quote