View Single Post
  #10  
Vechi 26.01.2009, 10:37:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Exclamation

ACATISTUL PREASFINTEI STAPANEI NOASTRE NASCATOARE DE DUMNEZEU IN CINSTEA ICOANEI EI NUMITE: "Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra(2)
Condacul 5:

Vazand harul revarsat de Dumnezeu prin sfanta icoana a Maicii Domnului, au inceput sa vina in Varita credinciosii care, primind tamaduiri trupesti si sufletesti, cu veselie au cantat Fiului Preasfintei, Preacuratei, Preabinecuvantatei: Aliluia!

Icosul 5:

Primind de la Fiul Tau si Dumnezeul nostru puterea plina de har a vindecarii si ajutorarii, Preabuna Maica, cu darnicie o trimiti tuturor celor ce vin la Tine si-Ti graiesc asa:

Bucura-Te, invierea pruncului raposat;
Bucura-Te, tamaduirea bolilor nevindecabile;
Bucura-Te, sanatatea trupurilor noastre;
Bucura-Te, mantuirea sufletelor noastre;
Bucura-Te, slobozirea noastra din lanturile pacatelor;
Bucura-Te, inaltare la viata cea de sus;
Bucura-Te, Maica noastra cereasca, care cu cuvintele Tale „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” daruiesti putere plina de har sufletelor noastre!

Condacul 6:

Propovaduind grabnica sa plecare din aceasta vale a plangerii plina de necazuri si zbucium, staretul a prezis noul loc al aflarii sfintei Tale icoane, Nascatoare de Dumnezeu, unde vor striga cu dragoste Atotmilostivului Dumnezeu in Treime slavit: Aliluia!

Icosul 6:

Stralucind bucurie egumenei mahnite ca a primit vechea Manastire a Sfantului Gheorghe zacand in ruine si nu are puteri sa o innoiasca, i-ai daruit ei mare mila, aratandu-i preaminunata icoana Ta sfanta ca sa-i cante cu dragoste si cu frica unele ca acestea:

Bucura-te, ca nici o data nu ne lipsesti pe noi de dragostea Ta de Maica;
Bucura-Te, ca pe cei ce Te iubesc pe Tine ii acoperi cu Dumnezeiasca dragoste;
Bucura-Te, ca indrepti grabnic neoranduielile marii vietii;
Bucura-Te, Eu sunt cu voi - celor ce vin la Tine le vestesti;
Bucura-Te, Si nimenea impotriva voastra - ne imbarbatezi;
Bucura-Te, ca pe cei aflati in mahnire si durere nu ii parasesti;
Bucura-Te, Maica noastra cereasca, care cu cuvintele Tale „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” daruiesti putere plina de har sufletelor noastre!

Condacul 7:

Oamenii cei ravnitori de mantuire au primit icoana ca pe Insasi Imparateasa Cerurilor, care a venit impreuna cu sfintii apostoli Ioan si Iacob in locasul Sfantului Gheorghe la sarbatoarea Laudei Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si cu umilinta au cantat Domnului: Aliluia!

Icosul 7:

O noua fapta a milei ne-ai aratat, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, prin icoana Ta facatoare de minuni, ajutand tuturor celor ce cu credinta cad la ea si Te cheama cu bucurie asa:

Bucura-te, ca pe Fiul Tau si Dumnezeu il rogi pentru noi;
Bucura-Te, ca pe pacatosii ce se pocaiesc ii iubesti mult;
Bucura-Te, ca pedepsesti cu asprime pe vrajmasii lui Dumnezeu;
Bucura-Te, ca pe fiii nesupunerii ii inteleptesti neasteptat;
Bucura-Te, ca gonesti hoardele dracesti de la Sfanta Rusie;
Bucura-Te, aparatoarea fiilor Tai iubitori de Dumnezeu;
Bucura-Te, Maica noastra cereasca, care cu cuvintele Tale „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” daruiesti putere plina de har sufletelor noastre!

Condacul 8:

Minune straina vazand a purtarii de grija pentru Manastirea Sfantul Gheorghe, atat pe muncitorii si nevoitorii ei, cat si pe cei ce vin la rugaciune aici i-ai primit, intarindu-i in nevointele calugaresti, izbavindu-i de nevoi si necazuri si pe toti invatandu-i sa cante Celui ce ne mantuieste prin Tine, lui Hristos Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 8:

Fost-a spre inteleptire tuturor aspra pedepsire a calugaritei ce se pregatea sa fuga tainic din locasul sfant, iar cand s-a pocait a castigat mila Ta, ca toti sa inteleaga ca in ceasul incercarilor grele sa alerge in graba la sfanta Ta icoana si cu umilinta sa Te cheme asa:

Bucura-Te, curmarea faptelor necugetate;
Bucura-Te, Ajutatoarea celor ce vor sa secere mantuirea;
Bucura-Te, ca ii intaresti pe cei ce se nevoiesc in calugarie;
Bucura-Te, grabnica ridicare a celor cazuti;
Bucura-Te, Mijlocitoarea mantuirii noastre;
Bucura-Te, pavaza si ajutorul nostru in faptele bune;
Bucura-Te, Maica noastra cereasca, care cu cuvintele Tale „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” daruiesti putere plina de har sufletelor noastre!

Condacul 9:

Toata faptura Te lauda pe Tine, Doamne. De Tine, Ziditorul, Izbavitorul, Imparatul si viitorul Judecator ne bucuram ca ne-ai daruit-o pe Maica Ta; adapost de nadejde si scut celor ce-Ti striga Tie, Adevaratului Dumnezeu: Aliluia!

Icosul 9:

Ritorii cei multvorbitori pot numai sa se minuneze cand aud glasul lui Dumnezeu si al Maicii Domnului : „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra”. Noi, insa, predandu-ne voii sfinte si desavarsite a Domnului, Te cinstim pe Tine, Preacurata:

Bucura-Te, Maica Buna a Bunului Imparat;
Bucura-Te, ca Te nevoiesti sa aduni oile lui Hristos;
Bucura-Te, Aparatoarea orfanilor si a strainilor;
Bucura-Te, Acoperitoarea tuturor necajitilor;
Bucura-Te, dulceata izvoratoare de miere tuturor celor ce se roaga;
Bucura-Te, Datatoarea darurilor si a vesnicelor bunatati;
Bucura-Te, Maica noastra cereasca, care cu cuvintele Tale „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” daruiesti putere plina de har sufletelor noastre!

Condacul 10:

Vrand sa mantuiesti lumea, minunea cea negraita a aflarii Sfintei Tale icoane, Stapana, s-a vestit in toate orasele si satele, ca, vazandu-Te pe Tine venind in marire si slava, sa strige lui Dumnezeu celui in Treime slavit: Aliluia!

Icosul 10:

Zid esti si curatie de nedescris, mila nemasurata si nebiruita biruinta, Prunca de Dumnezeu aleasa, cauta spre noi cei ce cu smerenie ne rugam intotdeauna in fata icoanei Tale si-Ti cantam Tie, celei pline de har asa:

Bucura-Te, izvor nesecat de mila;
Bucura-Te, ca tuturor le potolesti setea duhovniceasca;
Bucura-Te, Mijlocitoare plina de indurare pentru noi pacatosii;
Bucura-Te, Rugatoare neincetata lui Hristos pentru noi;
Bucura-Te, adapostul si nadejdea noastra de mantuire;
Bucura-Te, milostiva mijlocitoare pentru noi in fata lui Dumnezeu;
Bucura-Te, Maica noastra cereasca, care cu cuvintele Tale „Eu sunt cu voi si nimeni impotriva voastra” daruiesti putere plina de har sufletelor noastre!

__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote