View Single Post
  #5  
Vechi 31.12.2011, 13:53:28
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Mai intii despre tipic si rinduiala din BOR privind conditiile necesare pt. slujire (din partea preotilor) si mai apoi despre cine are dreptul moral sa scrie articole si daca avem dreptul si competenta de a judeca ceva scris ca si articol.

De asemenea , precizez pt. a nu stiu cita oara ca eu nu fac parte dintre userii care obisnuiesc sa linguseasca, sa blagosloveasca cu fatarnicie sau facind uz de falsa smerenie si credinta sa ma port cu ,,manusi" ca sa nu se supere cumva vreun frate pe mine !
Rostul meu , aici, este sa am marea grija de a scrie ceea ce este in primul rind adevarat si mai apoi si corect.
Ca exista frati care nu suporta adevarul ... asta este numai problema lor ! Daca cineva pune o intrebare , se presupune ca trebuie sa aibe educatia si credinta necesara sa accepte un raspuns corect chiar daca acesta nu este cel pe care il astepta premeditat !

Deci :
Legea zilnica de vietuire a oricarui crestin este calendarul ortodox si oficial al BOR. Cind este perioada de post , se va minca astfel iar cind este hart , de frupt .
Preotii nu fac exceptie de la hotarirea sf. Sinod pt. perioadele de post sau de frupt. Adica , atunci cind nu este perioada de post nici ei nu tin post dar vor savirsi sf. Liturghie si se vor impartasi , aceasta deoarece ei sunt slujitori ai altarelor , asta este meseria lor, ei sunt unsii Domnului si pt. aceasta vor proceda astfel .
Mirenii insa , care vor sa se impartaseasca in zile de frupt vor trebui insa sa tina citeva zile de post deoarece lor le este necesara o perioada de pregatire deosebita (preotii , fiind slujitorii Domnului sunt in aceasta stare pregatita mereu) pt. unirea cu Hristos in Sf.Taine.
In noaptea de anul nou , pina la ora 24 , preotul ca si mireanul poate minca . Ca sa poata savirsi Sf. Liturghie nu are voie sa mai manince dupa aceasta ora . Daca a mincat ceva sau a baut o lacrima de orice atunci s-a zis cu savirsirea slujbei.
Citirea Molitvelor Sf. Vasile pe I ianuarie se face cu scop principal , in cinstea zilei sfintului si nu pentru exorcizare(asta poate fi doar intimplatoare) . In al doilea rind , savirsirea acestor molitve atunci se face la ,,ordin" , la porunca arhireasca (preotul este sub ascultare si nu o face cu de la sine hotarire in scop de exorcizare) si cu ingaduinta (binecuvintare) motiv pt. care nu sunt necesare pregatiri speciale de post sau rugaciune altele decit cele pe care le face in mod normal in pregatirea pt. slujire fiecare preot.
Ca atare, in ziua de 31 dec. fiecare preot va minca si va gusta bautura ca in orice zi de hart , fara petrecere cu dansuri si cintari lumesti/dezmatate (acestea pot tulbura cugetul si atunci se vine in contradictie cu indicatiile din liturghier privitoare la pregatirea trupeasca si duhovniceasca inainte de savirsirea Sf. Liturghii) pina la ora 24 dupa care petrecerea ar trebui sa inceteze si preotul sa intre in reculegere , rugaciune preliturgica si somn.
Acestea sunt obligatiile minime impuse preotilor, dar de la acestea fiecare se poate infrina si mai mult , dupa puteri si dupa rivna.
Preotul este deosebit (sau mai corect , ar trebui sa fie deosebit !) fata de mirenii de rind privind distractiile, petrecerile si serbarile lumesti . Petrecerile si serbarile lui si ale familiei lui sunt cele duhovnicesti si nu lumea . Chiar daca traieste in lume , el nu mai este din lume , ci slujitorul ales al lui Hristos . Pt. aceasta fiecare tinar trebuie sa stie f. bine ce face cind cere sa i se dea hirotonia, sa stie la ce jug se inhama (cu toate aparentele grele Hristos ne marturiseste : luati jugul meu caci este bun (usor) si urmati-m mie !), sa stie ca viata lui va fi jertfa si nici o data nu va mai trebui sa se compare cu mirenii de rind sau sa rivneasca la placerile lor, si de asemenea sa fie convins atunci cind isi alege mireasa ca aceasta va voi sa traiasca ca si el .
Ca exemplu, am prieteni preoti tineri (pina in 40 de ani) casatoriti cu farmaciste, doctorite,economiste,profesoare, chiar si de religie, dar care nu vor sa urmeze preotul in trairea lor : ele merg la mare sa faca plaja dezgolindu-se cit mai mult cica sa le prinda soarele cit mai bine, la solar, la chefuri pe la colege sau in excursii organizate de scoala , merg la munte si la mare in discoteci, sunt inebunite dupa rock, sunt pasionate de hot-couture, coafura, machiaj, bijuterii, lifting facial, lipoabsortie estetica,tratamente cosmetice si anticelulita, nascind un copil sau cel mult doi (cum or face asta.... ia ghici ?)... toate acestea marturisind : ce treaba am eu cu preotia lui ? nu eu sunt preotul ! El da, sa se nevoiasca ca asta a dorit !

Iata deci ce deslegari si ingradiri poate avea un preot , asa , doar in citeva exemple ! Ele sunt insa mult mai multe . Fiecare este insa liber sa se nevoiasca cit de mult doreste sau , dupa multele exemple cotidiene, sa se inlumeasca pina aproape a fi strain de preotie .

Despre noi si articole :
Daca cineva scrie un articol ar trebui sa intelegem ca fara a fi nevoie sa-si posteze curiculum vitae alaturat are totusi dreptate in ceea ce spune vehiculind in proportie de 95% (ceea ce inseamna f. mult !) adevaruri si aceste adevaruri sunt corect plasate in circumstanta ca substanta si sens . Girul acestor articolisti il da insasi acceptul adminului (si aici intelegem pe toti cei ce supravegheaza un forum de acest gen) pt. a fi publice .
Daca ajungem sa ne indoim si de articolisti atunci suntem aproape in situatia de a fi nevoie sa umblam cu buletinul in mina pt. a sti in permanenta cine suntem , deoarece am ajuns sa ne indoin si de noi insine !

In schimb , cei ce posteaza pe forum , adica fara girul adminului, ar trebui sa aibe grija ce postaeaza . Spun ca ar trebui deoarece tot in 95% din situatii se posteaza toate draciile de te crucesti citind .
Oricum , un asemnea forum este o lume absolut deosebita de realitatea obiectiva . Adica , daca in realitate poti preveni prostiile si erorile ca si minciunile intentionate , rautatile si stratagemele oricarui interlocutor prin celelalte elemente ale limbajului non-verbal (gestica , mimica, intonatie , atitudine trupesca , vestimentatie, viteza de exprimare , categorismul si franchetea atitudinii , etc) in proportie mare, de peste 50%, aici nu ai cum . Interlocutorul fiind , de regula un anonim, el isi permite orice ... si unde nu mai pui ca foloseste si circumstante agravante : il loveste evlavia exact cind nu trebuie, falsa iubire a aproapelui, ignorarea adevarului si a dreptatii in pofida stiintei sau a evidentei , neprincipialitatea si corectitudinea informatiilor vehiculate, s.a.m.d..

Asadar , acesta este forumul . Cine vrea sa stie teologie cu adevarat , sa stie in Cine si in ce crede, pune mina pe carte . Cine vrea sa invete sa traiasca in duh si adevar cauta duhovnici imbunatatiti si nu doar purtatori de rasa . Iar ceilalti ... liberi la birfa ! Pardon, la socializare !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 31.12.2011 at 14:00:38.
Reply With Quote