View Single Post
  #6  
Vechi 27.02.2011, 14:16:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Drept sa iti spun, si eu am auzit ca unii credinciosi prefera ca parastasul sa se faca acasa si nu in biserica... adica sa vina preotul acasa si sa slujeasca bucatele, sa dea masa in casa, in familie... dupa parerea mea, aia nu mai e milostenie, ci masa in familie. Iar unii preoti accepta asta cu nonsalanta. Ideea este ca slujba parastasului este legata indisolubil de slujba Sfintei Liturghii, adica mortul respectiv trebuie pomenit la Sfantul Jertfelnic. Asta e lucurul care il poate ajuta pe el cel mai mult. Si cum sa il pomenesti la altar, daca tu esti acasa? Acum, daca s-a intamplat asa, ce poti sa faci... da si tu sarindare la manastiri la care se face zilnic Sfanta Liturghie si roaga sa fie pomenita si la parastas (sunt manastiri care fac si parastase in fiecare zi, mai putin duminica), fa-i si tu pomenile randuite si roaga-te pentru ea.

Ma gandesc ca e, totusi, mai bine ca s-a intamplat asa la pomenirea de 1 an decat, Doamne fereste, la cea de 40 de zile. Dumnezeu sa o ierte!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote