Subiect: Omul blestemat !
View Single Post
  #4  
Vechi 28.11.2009, 21:03:05
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian_b Vezi mesajul
Doamne fereste-ne de asa ceva, dar daca suntem blestemati, daca alti ne poarta grija si ne vor rau, si ne fac legaturi cu mortul si asa mai departe.....ce ne facem ???
Intreb si eu, pacat este de a scapa de acest blestem intorcandul pe cel ce la facut ???
Daca tot ce am facut nu am scapat, si asta a spus preotul ca a mai ramas , spuneti-mi nu vreau sa fac la nimeni rau, chiar daca imi doreste cineva asta nu vreau sa ii dau inapoi acesta palma a blestemului. Caci cam asa se zice daca iti da cineva o palma, intoarce-i si celalat obraz, nu-i da inapoi si tu o palma.
Raspundeti-mi si mie va rog la acesta mare incercare din viata mea.
Domnul sa va lumineze si sa-mi raspunde-ti asa cum e mai bine si crestinesc sa procedez !
Blestemul...
...Crestineste ar fi(dupa cum ne invata Sfintii Parinti) sa ne rugam si sa ne tot rugam,sa stam in genunchi zile,luni,ani ,in sir,uneori toata viata si sa ne rugam lui Dumnezeu sa-l intoarca pe omul rau de la rautatea lui,si uite-asa ,intr-o buna zi ,dupa lungi tinguiri,sperante si deznadejdi,dam "ortul popii"-scuzati!-,si pentru bunatatea si rabdarea noastra vom avea
surpriza sa ne intilnim cu raufactorul nostru ,in RAI,dupa o viata,petrecuta in chin...Adica,dupa ce m-a batjocorit toata viata,tinundu-ma in blesteme,sa mai am si surpriza sa-l intilnesc pe pajistile insorite ale RAIULUI,caci ...l-am mintuit,cu rabdarea si blindetea mea...Faina treaba!...Ei! Stiu ce spune Domnul Hristos.Cunosc porunca MINTUITORULUI:"sa va iubiti unii pe altii!...",dar ,parca mai incintata as fi daca as aplica-o pe cea din Vechiul Testament:"ochi pt ochi si dinte pt dinte"...Glumesc ,oameni buni.Eu insami am aplicat porunca Domnului Hristos,din Noul Testament,citiva ani,desi nu m-am ales decit cu un gust amar,caci ,sarcul om,nici gind sa se intoarca de la rautatea lui....Mi-a trebuit ceva timp ca sa-mi dau seama ca omul facuse pact cu Satan,ca ii slujea si Satan era pt el ca un ospatar gata sa-l serveasca la orice ora...Cum altfel sa explic faptul ca dupa peste 2-3 ani,timp in care am pus multa rugaciune pt el,l-am ajutat cu ce-am putut ori de cite ori era in nevoi,si l-am sustinut atunci cind toat lumea era impotriva lui,si totusi in el nu s-a produs nici o schimbare in bine.Dimpotriva.In timpul in care m-am rugat neincetat pt el,mie,nu-mi facuse mari rautati,dar ma durea sa-l aud ,toat vremea,blestemind.Ma infioram,la auzul sudalmelor.Nu taceam,desi eram in pericolul sa -mi puna mie anateme.Mie imi facea mici trucuri,ieftine-ziceam eu- atunci.Imi facea sa stea masina pe loc ,daca el nu voia ca ea sa mearga sau daca afla ca am plecat undeva fara "binecuvintarea" lui.Sau daca ma aflam in compania unor persoane pe care el nu le agrea.Daca nu mergeam unde avea el chef sa il duc,la ora si data stabilite de el ,sau daca in masina mea,urcam alte persoane decit cele agreate de catre el...Poveste-ai lunga si ingredibila pt cei care n-au avut de-a face cu un astfel de personaj.personal,imi doresc sa nu-l fi cunoscut.Numai ca ,asta e! L-am cunoscut cind tocmai faceam un act de caritate ,ducind un Batrin calugar la biserica.Un an am facut acest lucru.Batrinul era pe jumatate nevazator.adica avea niste ochelari cu care vedea un pic.Eu am hotarit sa-l car la Biserica si de la Biserica unde slujea.Si fiindca tipul acesta frecventa chilia Batrinului,m-am oferit ,de citeva ori sa-l las in drum.Buna ziua am dat,belea am capatat.Acum nici toate Molitvele Sf Vasile si ale Sf Ioan Gura de Aur,savirsite de catre Batrin nu-mi sint de ajutor...caci omului i s-a pus pata pe mine,pe omul de linga mine,pe afacerea mea,pe ciinii mei,pe casa mea,fara ca eu sa-i fi facut vreun rau,afra de faptul ca i-am tot atras atentia,cu delicatete,ca ar fi cazul s-o lase mai moale cu blestemul,si printre altele i-am promis ca o sa-l abndonez si eu,asa cum o facusera toti ceilalti,daca nu renunta la blesteme.Asta cred ca l-a infuriat rau de tot si a hotarit sa-mi dea o lectie.Si mi-o tot da cam de prin 2004,in fel si chip.Am fost la pat,bolnav un an si jumatate,apoi mi-a ars masina,plina ochi ,cu marfa,cam 200 milioane plus masina care s-a facut scrum,in fat portilor de la Mrea Cernica,in vazul a zeci de oameni ,care alergau neputinciosi cu extinctoare care nu functionau (?!)(el tocmai intrase cu 2 minute in urma in curtea Manastirii -asta m aflat-o in timp ce masina ardea ,cind m-am trezit cu el linga masina in flacri-),apoi in anul urmator,taman cind sa ies la liman si sa-mi revin si financiar ,mi-a fost furat masina ,din fat portilor de la Pol Capitalei -unde-i paza de paza,si mai sint si jandarmi care patruleaza-.Masina era plina ochi cu marfa.Alta paguba care va sa zica! Mai apoi i s-a pus pat pe omul de linga mine.Nu pot sa redau ce i-a "binecuvintat",si desi nici eu si nici omul meu,nu am crezut ca se va intimpla ceva-desi ii stiam "forta"-,totusi ,nu mica mi-a fost mirarea si DUREREA cind totul s-a intimplat aievea "binecuvintarilor" lui,dupa doar vreo luna de zile...Si de atunci eu alerg ca disperata in toate locurile posibile pt rezolvarea problemei.Am facut cam tot ce era crestineste.Rugaciuni,spovada,impartasanie,slujbe, Sf Maslu,milostenie,dezlegare de la Episcop(I)...Nici un rezultat...
Concluzia:Dumnezeu ma iubeste!(Asa spune Sfinta Carte si asa spun toti oamenii imbunatatiti ,cu care intru in contact si carora le expun CAZUL. Da.Stiu ca ma iubeste Dumnezeu.Dar parca mi-as dori sa nu mai dea un netrebnic cu biciul in mine si sa nu-mi permita sa evoluez,doar pt ca este el INDRACIT.S-ar parea ca ei ,acestia ,indracitii,se mintuie ,oricum.Doar eu sint in pericol de a nu ma mintui,dintr-o pricina sau alta....
Nu-l urasc.Numai ca mi-e ciuda ca mi-a facut viat un IAD.Ori eu vreau sa traiesc in RAI,si acum si in viitor.Stiu ca Dumnezeu ne-a lasat pe pamintul acesta ca sa ne bucuram de viat si nu inteleg de ce trebuie sa fiu la cheremul unui astfel de specimen?!..
Eu n-am ajuns la masurile la care sa multumesc pt necazuri.Vreau sa-I multumesc lui Dumnezeu pt tot binele.Vreau sa traiesc frumos.De ce nu sint lasata?Cine cui are polite de platit?!...
Sintem atit de sensibili cind e vorba de familia ,de viata noastra...E tare greu chiar cind ciinele meu e bolnav...
Mi-as dori sa pot spune ,precum Mintuitorul ,pe cruce,si anume: "TATA,iarta-i ca nu stiu ce fac!",numai ca omul acesta cam stie ce face,si stie de prea multa vreme...Salutul lui de toata ziua este:BLESTEMUL.Nu stiu cite secunde dintr-o zi ,nu o face,dar stiu cite ore pe zi ,petrece blestemind.Ba mai si blasfemiaza SEMNUL CRUCII ,punindu-l "pecete" peste blestem.Face asta de cind il stiu...
Intr-o zi ,l-am intrebat pe BATRINUL lui duhovnic: ce ne facem ,parinte,cu "IOHANIS".ca blestema tot ce prinde,si uitati ,asa si asa,uite ce ne-a facut ,mie si barbatului meu!Uite ce face lui cutare si lui cutare.A blestemat copilul din burta unei gravide :"sa se faca sa se dreaga!",parinte,si asta pt ca tatal viitorului prunc nu facea ascultare de el.Batrinul ,mi-a raspuns implu:"cine blestema,de blestem are parte!" Stitii ce parintele,pe mine nu ma incinta ca va vea el parte de blestem.Pe mine ma intereseaza sa-mi fie bine.Sa nu mai am pagube,pt ca vrea IOHANIS.Sa nu mai fiu bolnava,pt ca vrea el.Sa fie barbatul meu asa cum era...Asta vreau...Cum se poate asta?..INTREB?...Nu mai tin minte de cind n-am mai dormit.De cind n-am mai avut somn de odihna...si...zeci,sute,mii de slujbe.Jumatate din preotimea din tara asta se roaga pt CAUZA asta.Si..s-ar parea ca e...iremediabil...pierduta......eu cred insa, ca DUMNEZEU se va indura intr-o buna zi.si va rupe peretele vrajbei...Eu nu-L slabesc pe Dumnezeu...ii strig neincetat.E imposibil sa nu-mi raspunda...caci spune SF CARTE:"si cind stati de va rugati,sa credeti ca ceea ce cereti,prin rugaciune,veti primi,si ..le veti avea!"...
Reply With Quote