View Single Post
  #1226  
Vechi 07.10.2009, 15:50:07
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Ca sa nu se mai faca confuzii intre trup,duh si suflet imi permit,pe baza Scripturii sa fac o analiza a lor,desi limitata.
Trupul ca etimologie apare in Biblie ca :cuvant evreiesc-basor,grecesc soma\sarx,latin corpus.
"Basor" este folosit in Vechiul Testament cu referire la om si este tradus in mod obisnuit "carne"(Nu exista nici un cuvant evreiesc care este tradus in mod obisnuit "trup").Cuvantul evreiesc pentru trup este "nidhneh" cu sensul de "teaca" sau "acoperire"
"Sarx" se refera la trupul fizic(1 Corinteni 15:39 Nu orice trup este la fel; ci altul este trupul oamenilor, altul este trupul dobitoacelor, altul este trupul păsărilor, altul al peștilor.;2 Corinteni 12:7 Și ca să nu mă umflu de mândrie, din pricina strălucirii acestor descoperiri, mi-a fost pus un țepuș în carne, un sol al Satanei, ca să mă pălmuiască, și să mă împiedice să mă îngâmf.).In Noul Testament trupul este asemuit unui vas de lut(2 Corinteni 4:7 Comoara aceasta o purtăm în niște vase de lut, pentru ca această putere nemaipomenită să fie de la Dumnezeu și nu de la noi.)si unei case pamantesti(2 Corinteni 5:1 Știm, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer de la Dumnezeu, o casă, care nu este făcută de mână ci este veșnică.)
Trupul este deci doar un acoperamant al omului interior si este pieritor(1 Corinteni 15:24 În urmă, va veni sfârșitul, când El va da Împărăția în mâinile lui Dumnezeu Tatăl, după ce va fi nimicit orice domnie, orice stăpânire și orice putere.;2 Corinteni 4:11 Căci noi cei vii, totdeauna suntem dați la moarte din pricina lui Isus, pentru ca și viața lui Isus să se arate în trupul nostru muritor.)Trupurile pot fi ranite,bolnave si mor(Romani 8:23 Și nu numai ea, dar și noi, care avem cele dintâi roade ale Duhului, suspinăm în noi, și așteptăm înfierea, adică răscumpărarea trupului nostru.;2 Corinteni 4:11;1 Petru 1:24 Caci orice faptura este ca iarba, si toata slava ei, ca floarea ierbii. Iarba se usuca si floarea cade jos;Iacov 4:14 Și nu știți ce va aduce ziua de mâine! Căci ce este viața voastră? Nu sunteți decât un abur, care se arată puțintel, și apoi piere.;Geneze 3:19 Caci tarana esti, si tarana te vei intoarce)
Dupa moarte trupurile fizice,fara viata vor incepe sa se descompuna,dar la inviere,trupul crestinului va fi ridicat din mormant si schimbat cu un trup spiritual nemuritor(un astfel de trup este posibil sa fi avut si Moise si Ilie in timpul schimbarii la fata,adica unul nepieritor).
Asta ne spune Biblia in
1 Corinteni 15:42 Așa este și învierea morților. Trupul este semănat în putrezire, și învie în neputrezire;
1 Corinteni 15:43 este semănat în ocară, și învie în slavă; este semănat în neputință, și învie în putere.
1 Corinteni 15:44 Este semănat trup firesc, și învie trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este și un trup duhovnicesc.
1 Corinteni 15:45 De aceea este scris: "Omul dintâi Adam a fost făcut un suflet viu." Al doilea Adam a fost făcut un duh dătător de viață.
1 Corinteni 15:46 Dar întâi vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc, vine pe urmă.
1 Corinteni 15:47 Omul dintâi este din pământ, pământesc; omul al doilea este din cer.
1 Corinteni 15:48 Cum este cel pământesc, așa sunt și cei pământești; cum este Cel ceresc, așa sunt și cei cerești.
1 Corinteni 15:49 Și după cum am purtat chipul celui pământesc, tot așa vom purta și chipul Celui ceresc.
1 Corinteni 15:50 Ce spun eu, fraților, este că nu poate carnea și sângele să moștenească Împărăția lui Dumnezeu; și că, putrezirea nu poate moșteni neputrezirea.
1 Corinteni 15:51 Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toți, dar toți vom fi schimbați,
1 Corinteni 15:52 într-o clipă, într-o clipită din ochi, la cea din urmă trâmbiță. Trâmbița va suna, morții vor învia nesupuși putrezirii, și noi vom fi schimbați.
1 Corinteni 15:53 Căci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, să se îmbrace în neputrezire, și trupul acesta muritor să se îmbrace în nemurire.
1 Corinteni 15:54 Când trupul acesta supus putrezirii, se va îmbrăca în neputrezire, și trupul acesta muritor se va îmbrăca în nemurire, atunci se va împlini cuvântul care este scris: "Moartea a fost înghițită de biruință.
1 Corinteni 15:55 Unde îți este biruința, moarte? Unde îți este boldul, moarte?"
Sufletul in biblie apare ca cuvant evreiesc "nepesh",grecesc "psuche".
Sfanta Scriptura ne spune ca Cuvantul Lui Dumnezeu poate desparti sufletul de duh.Diferenta dintre suflet si duh este foarte subtila.
Evrei 4:12 Caci Cuvantul lui Dumnezeu este viu si lucrator decat orice sabie cu doua taisuri: patrunde pana acolo ca desparte sufletul si duhul, incheieturile si maduva, judeca simtirile si gandurile inimii.
Cuvantul pentru suflet este folosit diferit in pasaje diferite,adica cu mai multe sensuri,si anume:
-Sinonim pentru persoana,individ.
Faptele Apostolilor 2:41 Cei ce au primit propovaduirea lui, au fost botezati; si in ziua aceea, la numarul ucenicilor s-au adaugat aproape trei mii de suflete.
1 Petru 3:20 in care a fost scapate prin apa un mic numar de suflete, si anume opt.
Ezechiel 18:3 Sufletul care pacatuieste,acela va muri
-Sinonim pentru viata animala a omului ca si a animalelor de pe camp si pe care o pierde la moarte.
Referindu-se la vite Psalmul 78:50 spune: "nu le-a scapat sufletul de la moarte".Evident ca nu se poate vorbi despre suflet in cazul animalelor,aici referindu-se la viata.
Deuteronom 12 Numai, vezi sa nu cumva sa mananci sangele, caci sangele este viata (sufletul); si sa nu mananci sufletul impreuna cu carnea.
-Cuvantul grecesc pentru suflet se poate referi uneori la natura intelectuala a omului
1 Corinteni 2:14 Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci, pentru el, sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuiesc judecate duhovnicesti
-Uneori cuvantul pentru suflet inseamna centrul sentimentelor noastre
Citim despre un suflet insetat (Psalmul 107:9 Căci el a potolit setea sufletului însetat, și a umplut de bunătăți sufletul flămând.),de asemenea despre un suflet amarat(Iov 30:25 Nu plângeam eu pe cel amărât? N-avea inima mea milă de cel lipsit? ),sau un suflet iubitor(Cantarea cantarilor 1:7 Spune-mi tu, pe care te iubește inima mea, unde îți paști oile, unde te odihnești la amiază? Căci de ce să umblu ca o rătăcită pe la turmele tovarășilor tăi? )
-Cuvantul suflet de cele mai multe ori inseamna un spirit nepieritor(de fapt la aceasta m-am referit pana acum)
Faptele Apostolilor 2:27 caci nu-mi vei lasa sufletul in Locuinta mortilor, si nu vei ingadui ca Sfantul Tau sa vada putrezirea.Aici este o referire la partea din Cristos care nu va muri,natura nemuritoare pe care o poseda toti oamenii.
De asemenea Isus spune in Matei 10:28 Nu va temeti de cei ce ucid trupul, dar cari nu pot ucide sufletul; ci temeti-va mai degraba de Cel ce poate sa piarda si sufletul si trupul in gheena(daca ai dreptate Condor ca sufletul moare o data cu moartea trupeasca,ce cauta in "gheena"?)
Totusi sufletul poate fi pierdut din cauza pacatului,( expresia "a ne vinde sufletele" fiind des intalnita) sau poate primi manuirea divina(Iacov 1:21 De aceea lepădați orice necurăție și orice revărsare de răutate și primiți cu blândețe Cuvântul sădit în voi, care vă poate mântui sufletele.;Matei 16:26 Și ce ar folosi unui om să câștige toată lumea, dacă și-ar pierde sufletul? Sau, ce ar da un om în schimb pentru sufletul său?)
Se poate spune concluziona citind Matei 16:26 ca sufletul este mai pretios decat lumea intreaga.

Duhul ca etimologie apare in limba evreiasca ca "ruach",in limba greaca "pneuma" si in latina "spiritus".Pneuma inseamna literar "vantul".Cuvantul "duh" este un termen special care se refera in mod normal la acea parte din om care nu moare si care va supravietui mortii trupului
Faptele apostolilor 7:59 Și aruncau cu pietre în Ștefan, care se ruga și zicea: "Doamne Isuse, primește duhul meu!"
Geneza 25:8 Avraam și-a dat duhul, și a murit, după o bătrânețe fericită, înaintat în vârstă și sătul de zile; și a fost adăugat la poporul său.
Geneza 35:18 Și pe când își dădea ea sufletul, căci trăgea să moară, i-a pus numele Ben-Oni (Fiul durerii mele): dar tatăl său l-a numit Beniamin (Fiul dreptei)(uite de ce exista o diferenta subtila intre duh si suflet,sunt locuri in Biblie in care par cu acelasi sens)
2 Corinteni 5:1 Știm, în adevăr, că, dacă se desface casa pământească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer de la Dumnezeu, o casă, care nu este făcută de mână ci este veșnică.
Duhul este dat de Dumnezeu oamenilor Evrei 12:9 Și apoi, dacă părinții noștri trupești ne-au pedepsit, și tot le-am dat cinstea cuvenită, nu trebuie oare cu atât mai mult să ne supunem Tatălui duhurilor, și să trăim?
La moarte el se intoarce la Dumnezeu inapoi Eclesiastul 12:7 până nu se întoarce țărâna în pământ, cum a fost, și până nu se întoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat.
Separarea sa de trup inseamna moarte Iacov 2:26 După cum trupul fără duh este mort, tot așa și credința fără fapte este moartă.
De asemenea,Biblia vorbeste si despre Roada Duhului
Gal. 5:22-23 Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia blandetea, infranarea poftelor. Impotriva acestor lucruri ne este lege
Se pot spune mult mai multe lucruri despre aceasta tema,dar nu vreau sa ma mai intind mai mult.Ca si un argument ca trupul,sufletul si duhul sunt entitati separate mai aduc doar
1 Tesaloniceni 5:23 Dumnezeul păcii să vă sfințească El însuși pe deplin; și: duhul vostru, sufletul vostru și trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos.
P.S.Multumesc lui nelu 28 pentru informatii si scuze de eventualele greseli gramaticale pt ca am scris in graba.