View Single Post
  #1229  
Vechi 07.10.2009, 17:15:18
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

S-a iscat aici o discutie interesanta despre prezenta lui Isus in Vechiul Testament.Asta mi-a adus aminte de un pasaj Biblic din Ioan 8.Exact pe aceasta tema a avut loc o discutie intre Isus si iudei
Ioan 8:33 Ei I-au răspuns: "Noi suntem sămânța lui Avraam, și n-am fost niciodată robii nimănui; cum zici Tu: ,Veți fi slobozi!"
Ioan 8:34 "Adevărat, adevărat, vă spun", le-a răspuns Isus, "că, oricine trăiește în păcat, este rob al păcatului.
Ioan 8:35 Și robul nu rămâne pururea în casă; fiul însă rămâne pururea.
Ioan 8:36 Deci, dacă Fiul vă face slobozi, veți fi cu adevărat slobozi.
Ioan 8:37 Știu că sunteți sămânța lui Avraam; dar căutați să Mă omorâți, pentru că nu pătrunde în voi cuvântul Meu.
Ioan 8:38 Eu spun ce am văzut la Tatăl Meu; și voi faceți ce ați auzit de la tatăl vostru."
Ioan 8:39 "Tatăl nostru", I-au răspuns ei, "este Avraam". Isus le-a zis: "Dacă ați fi copii ai lui Avraam, ați face faptele lui Avraam.
Ioan 8:40 Dar acum căutați să Mă omorâți, pe Mine, un om, care v-am spus adevărul, pe care l-am auzit de la Dumnezeu. Așa ceva Avraam n-a făcut.
Ioan 8:41 Voi faceți faptele tatălui vostru." Ei I-au zis: "Noi nu suntem copii născuți din curvie; avem un singur Tată: pe Dumnezeu."
Ioan 8:42 Isus le-a zis: "Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M-ați iubi și pe Mine, căci Eu am ieșit și vin de la Dumnezeu: n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
Ioan 8:43 Pentru ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Pentru că nu puteți asculta Cuvântul Meu.
Ioan 8:44 Voi aveți de tată pe diavolul; și vreți să împliniți poftele tatălui vostru. El de la început a fost ucigaș; și nu stă în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Ori de câte ori spune o minciună, vorbește din ale lui, căci este mincinos și tatăl minciunii.
Ioan 8:45 Iar pe Mine, pentru că spun adevărul, nu Mă credeți.
Ioan 8:46 Cine din voi Mă poate dovedi că am păcat? Dacă spun adevărul, pentru ce nu Mă credeți?
Ioan 8:47 Cine este din Dumnezeu, ascultă cuvintele lui Dumnezeu; voi de aceea n-ascultați, pentru că nu sunteți din Dumnezeu."
Ioan 8:48 Iudeii I-au răspuns: "Nu zicem noi bine că ești Samaritean, și că ai drac?"
Ioan 8:49 "N-am drac" le-a răspuns Isus; "ci Eu cinstesc pe Tatăl Meu, dar voi nu Mă cinstiți.
Ioan 8:50 Eu nu caut slava Mea; este Unul care o caută și care judecă.
Ioan 8:51 Adevărat, adevărat, vă spun, că, dacă păzește cineva cuvântul Meu, în veac nu va vedea moartea."
Ioan 8:52 "Acum", I-au zis Iudeii, "vedem bine că ai drac; Avraam a murit, proorocii de asemenea au murit, și tu zici: ,Dacă păzește cineva cuvântul Meu, în veac nu va gusta moartea.'
Ioan 8:53 Doar n-ai fi Tu mai mare decât părintele nostru Avraam, care a murit? Și decât proorocii, care de asemenea au murit? Cine te crezi Tu că ești?"
Ioan 8:54 Isus a răspuns: "Dacă Mă slăvesc Eu însumi, slava Mea nu este nimic; Tatăl Meu Mă slăvește, El, despre care voi ziceți că este Dumnezeul vostru;
Ioan 8:55 și totuși nu-L cunoașteți. Eu Îl cunosc bine; și dacă aș zice că nu-L cunosc, aș fi și Eu un mincinos ca voi. Dar îl cunosc și păzesc Cuvântul Lui.
Ioan 8:56 Tatăl vostru Avraam a săltat de bucurie că are să vadă ziua Mea: a văzut-o și s-a bucurat."(interesant lucru de explicat la ce se referea Isus cand a spus ziua Mea.Daca se refera la ziua in care S-a nascut pe pamant,cum sustin unii teologi,aceasta este o alta dovada a vietii de dupa moarte,spatiu intre moartea trupeasca si inviere,deoarece "Avraam a saltat de bucruie ca are sa vada ziua Mea)
Ioan 8:57 "N-ai nici cincizeci ce ani", I-au zis Iudeii, "și ai văzut pe Avraam!"
Ioan 8:58 Isus le-a zis: "Adevărat, adevărat, vă spun că, MAI INAINTE CA SA SE NASCA AVRAAM, SUNT EU."
Ioan 8:59 La auzul acestor vorbe, au luat pietre ca să arunce în El. Dar Isus S-a ascuns, și a ieșit din Templu, trecând prin mijlocul lor. Și așa a plecat din Templu.