View Single Post
  #1230  
Vechi 07.10.2009, 19:07:48
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de peetor Vezi mesajul
De ce a ascuns Dumnezeu trupul lui Moise?Eu cred pentru ca evreii sa nu il transforme intr-un semizeu,dupa obiceiul egiptean si sa pacatuiasca astfel inaintea Lui Dumnezeu.

cand ai spus ca Moise a fost inviat.Nu avem dovezi biblice,
Decat sa scrii nuvele, mai bine citeai cateva paragrafe din Biblie. Erai mai castigat si tu si eu. Vechiul Testament arata cat de mult se fereau evreii de oameni bolnavi (erau scosi afara din tabara). Cat despre cadavre (trupuri moarte)... ce sa mai spun. Iar tu vii cu trasnaia asta ca evreii ar fi tentati sa zeifice trupul mort a lui Moise.

In schimb, tie greu sa crezi ca Dumnezeu l-a inviat pe Moise, ca sa poata sta de vorba cu el ("nu avem dovezi biblice"). Bine ca ai dovezi biblice pentru aiureala cu "zeificarea trupului lui Moise".

Totusi, mai reflecteaza la acest verset:
"Domnul omoara si invie. El coboara in locuinta mortilor si El scoate de acolo" (Samuel 2:6)


Citat:
Īn prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Mantuitorul statea de vorba cu ceea ce si unii dintre noi putem deveni,daca facem voia lui Dumnezeu(desigur ca asta daca vom muri,inainte de inviere,de rasplata tuturor dupa faptele lor).
Gata. Am inteles. M-am luminat.

Citat:
Īn prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Oricum,recunosc ca si faptul ca Moise ar fi fost inviat este o idee,care ar putea fi adevarata,dar vad lucrurile din prisma scripturii.
Iar Scriptura nu te invata despre puterea lui Dumnezeu de a invia mortii? Probabil te invata despre zeificarea trupurilor mortilor, de catre evrei (poate imi arati un singur caz cand evrei au cutezat sa se gandeasca macar, sa zeifice un mort).


Citat:
Īn prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Acum m-ai mai intrebat "de ce,niciunul din cei inviati (inainte de Hristos, in timpul lui Hristos, dupa Hristos), nu a stiut sa spuna nimic despre locul pe unde au fost".(spui ca scriu epistole,dar cum sa nu scriu mai mult,daca imi pui atatea intrebari?).Acum te intreb si eu :de ce Pavel nu a stiut sa ne descrie ce a vazut atunci cand a fost rapit la cer?Sunt lucruri dintr-o alta dimensiune,ca sa spun asa.Nu s-au inventat cuvinte pentru ceea ce este in afara noastra si e greu sa descrii in asa fel incat ceilalti din afara sa intelegem.
.

1. Pavel era viu (nu era mort). Si, a spus ceva despre locul unde a fost (vezi 2 Corinteni 12)
2. Exista cuvinte pentru a descrie (atat cat putem noi pricepe) ceea ce a pregatit Dumnezeu pentru noi. Sfantul Apostol Ioan a facut astfel de descrieri in Apocalipsa.

Repostez intrebarea: de ce nu au spus nimic cei inviati (inainte de Hristos, in timpul lui Hristos, dupa Hristos), despre locul unde au fost pe timpul mortii (pana au fost inviati)? De ce nu au spus macar ca au vazut ceva sau au auzit ceva ce nu poate fi povestit (cum a facut Pavel cel viu)?