View Single Post
  #34  
Vechi 12.04.2011, 10:48:03
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
La baza creatiei acestui univers sta dualitatea. Energia pozitiva si energia negativa, sunt cele doua forte egale si de semn opus.
Pai aici faci exact ceea ce ne sfatuiai sa nu facem: iti folosesti mintea cu toate presupunerile si calculele astea.Pentru mine la baza creatiei sta Dumnezeu si in afara de el nu exista decat Lipsa LUI iar cele doua "forte" nu par sa fie egale.

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Iubirea falsa a oamenilor este tot o forma de satisfacere a placerii, de aceea in majoritatea relatiilor, ei traiesc simultan si iubirea si ura.
In majoritatea,dar nu in toate relatiile.De exemplu intre parinte-copil nu incape ura.Nu cred sa existe prea multi parinti care sa ajunga sa-si urasca copii vreodata.

Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Starea maxima a evolutiei spirituale este pacea; lipsa de dorinte de: fericire, nefericire, placere, durere, satisfactii si asa mai departe. Pacea absoluta intre cele doua forte care transforma fiinta si aduce lumina constiintei la viata, acesta este sinele adevarat si cea mai mare bucurie care nu este nici dorinta, nici placere ci Viata insasi. Viata nu este supusa timpului, ea este Clipa de acum, prezenta ta.
Pacea asa cum o vezi tu e extrem de egoista.Lipsa oricarei emotii presupune lipsa dragostei,a compasiunii si ne trimite intr-un fel de izolare fata de ceilalti.Nu ne pot perturba nicicum asadar e ca si cum n-ar exista pentru noi.Sa-mi imaginez acum ca sunt singur pe planeta si traiesc Clipa e o traire trista si de fapt e mai mult decat moarte.Omul are nevoie de ceilalti ca sa traiasca cu adevarat.Si chiar si formularea asta cu Clipa e ciudata,nici nu apuci s-o constientizezi de fapt.Daca aceste Clipe nu ar fi oranduite intr-o succesiune oarecum logica (continua) si ar fi -sa zicem-clipe din file diferite-cum sa ajungi sa le simti,sa le traiesti,cand zboara inainte de-a te dumiri in ce film te afli?


Citat:
În prealabil postat de Tangun Vezi mesajul
Ce anume am lasat in urma din tot ce am spus mai sus? Identificarea si iluzia ca ma voi implini vreodata prin ele, ca fiinta. Oamenii, inconstienti fiind din punct de vedere spiritual, au senzatia ca se implinesc prin toate acele posesiuni, cariera, familie, chiar sisteme religioase. Nu ajung la desavarsire spirituala nici prin sisteme religioase pentru ca prin asta se lasa purtati de inertie, in speranta ca cineva va veni si ii va salva. Astfel ei nu fac altceva decat sa isi amane transformarea interioara din stadiul de identificare cu forma la stadiul fara de forma.
Nici crestinii practicanti nu au parerea ca "se implinesc" prin cariera,familie,posesiuni si nici macar credinta-pentru ca cei adevarati cu cat sunt mai credinciosi se cred fara de merite si deci nu asteapta impliniri.Intr-un fel e oarecum similar cu ce spui tu: spera doar sa se transforme interior catre mai bine.Marea diferenta pe care o vad eu intre aceste doua moduri de viata este daruirea crestinului pentru ceilalti.Va suferi cu el,il va iubi si sa stii ca sunt unii-cei mai imbunatatiti-care au ajuns sa transforme ura,durerea si toate celelalte din "partea intunecata a fortei" direct in iubire,fara ca "pendulul" sa-i arunce inapoi...
Reply With Quote