Subiect: Pomana
View Single Post
  #55  
Vechi 09.06.2010, 17:23:44
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu nu am afirmat ca protestantii merg in iad. Asta e concluzia ta. Eu am afirmat altceva, ca protestantii nu inteleg rostul pomenirii pentru ca natura umana in invatatura lor nu mai poate fi sfintita, ci doar declarata sfanta. Era firesc sa afirme asta, tinand seama ca Luther s-a revoltat impotriva faptelor suprameritorii din catolicism. Dar e alta discutie.
Dumnezeu il declara pe om sfant , neprihanirea lui Hristos este transmisa peste cei care s-au increzut in El. Hristos a murit pt noi dar in acelasi timp Hristos a trait pentru noi, si tocmai trairea aceasta a Lui e cea care ne sfinteste.
Daca il scoti pe Hristos din ecuatie, orice om de pe acest pamant, oricat de bun ar fi fost , nu a fost sfant.

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Asa ca nu e cazul sa te aprinzi. Noi sa fim iubitori si va avea Dumnezeu raspuns bun pentru fiecare dintre noi.
nu m-am aprins la postarea ta, scuze dc asa a parut. M-am aprins la postarea acelei domnisoare care substituie jertfa lui Hristos cu lucruri materiale, considerand ca aceste fapte sunt suficiente pt a-l mantui pe cel decedat. Dupa cum am spus, asta e o jignire la adresa lui Dumnezeu care l-a dat pe singurul Lui Fiu pt noi, nefiind alta solutie pentru iertarea pacatelor, iar noi venim si spunem ca de fapt o oala de ciorba si 2 perechi de pantofi au acelasi efect.
Reply With Quote