Subiect: desen coliva
View Single Post
  #5  
Vechi 12.05.2011, 21:52:43
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu ornez colivele in functie de locul unde ma aflu si de locul unde se afla biserica. Dupa ce ameste toate ingredientele, o pun pe platouri sau in caserole. Apoi, optez pentru unul dintre urmatoarele moduri de ornare:

1) Daca se afla pe platouri, de obicei apelez la sabloane anume pentru coliva. Se gasesc mai ales la hramuri. Dupa ce pun biscuite ras, ( fond bej), aplic sablonul in forma de cruce. Si presar cacao cu sita pentru strecurat ceaiul . Eu prefer sa presar cacao pentru a nu se topi. Apoi, pun imprejur pe margine putina nuca de cocos. In final, iau un pahar pentru tuica si-i inmoi marginea in cacao si apoi desenez pe marginea colivei cercuri care se intrepatrund, dandu-i colivei un aspect placut.

2) Daca ma grabesc, atunci dupa ce pun coliva intr-o caserola, pun pe deasupra nuca de cocos ( fond alb) pe intreaga suprafata. Apoi asez miez de nuca in forma de cruce.

Nu stiu sa existe vreo semnificatie in alegerea culorilor ingredientelor pentru ornat coliva. Din cate stiu, e important ca acestea sa fie de post daca e post. Doamne ajuta.
Reply With Quote