View Single Post
  #1  
Vechi 06.01.2010, 20:08:20
viviana's Avatar
viviana viviana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2007
Locație: undeva...
Religia: Ortodox
Mesaje: 124
Implicit Minune cu Sfantul si Mare Mucenic Efrem cel Nou

Buna seara tuturor. Vreau sa va povestesc una din minunile Sf. Efrem,minune intamplata recent cu mine, eu asa o consider.
Duminica ma aflam cu fiul meu la Sf. LITURGHIE.In fata bisericii este o sora care vinde carti ortodoxe.Ma apropii si ca de fiecare data caut carti pe care nu le-am citit inca, caci eu de fiecare data nu plec fara vreo carte.Sora ma intreaba daca il cunosc pe Sf. Efrem , mare si grabnic ajutator,in orice situatie,eu ii spun ca nu si dumneaei imi inmaneaza cartea cu ,,Viata, aratarile, minunile acatistul, si paraclisul Sfantului Efrem cel Nou,,.O rasfoiesc ,citesc cateva din minunile sale, putin din viata Sfantului, si gandul ma duce spre cineva din familie , grav afectat de pacatul betiei...si imi spun necajita... ,,- Sfinte daca ar putea persoana respectiva sa se lase de bautura cu ajutorul Tau...chiar de ar fi sa se si imbolnaveasca dar asta sa-i fie spre insanatosirea lui, fa o minune sa se lase de bautura.,,Asa mi-am spus si am plecat spre casa cu copilasul meu.
Seara ,am inceput sa fac paraclisul Sfantului Efrem,impreuna cu copilasul meu,si primesc un telefon de la sotia persoanei care bea si la care ma gandisem in biserica si intreb ce face,si ce imi spune:!!! ,,-pai s-a dus la spital ca bause atat de mult si s-a hotarat sa se interneze ptr dezintoxicare...!!!el care nu voia sa auda de medici privind problema sa! Iata una din minunile la care Sfantul mi-a raspuns numai stiind durerea si gandul meu.
Dar minunile Sale nu se termina aici.
Azi e miercuri si eu detin un post temporar de sef de birou,de vreo 6 luni,intr-o institutie publica...si azi sunt chemata de director sa-mi comunice ca mi-a venit numirea de la Bucuresti pe inca 6 luni si cu salariul marit de 3 ori!!!...Iata inca una din minunile Sfantului EFREM, care a vazut rugaciunile mele si ale copilului si nu m-a lasat in acasta stare de criza, stiind ca sunt singura doar cu puiul meu.
Asa incat nu pot decat sa laud pe DUMNEZEU, PE MAICA SA SFANTA SI PE MARELE MUCENIC EFREM CEL NOU,si recomand tuturor sa se roage caci DUMNEZEU si Sfintii Sai nu lasa pe nimeni niciodata!
__________________
[SIZE=3]"Dragostea adevarata se aseamana cu flacara unei lumanari. Oricate alte lumanari s-ar aprinde din ea, flacara primeia ramane intreaga si nu se micsoreaza deloc. Si, fiecare noua lumanare, are aceeasi flacara ca si precedentele...,,[/SIZE]
Reply With Quote