View Single Post
  #5  
Vechi 11.03.2007, 22:23:32
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu?
Am auzit ca s-ar face o/(mai multe?)turtita(e) care se iau in loc de anafura.Cum se prepara nu stiu, as vrea sa mi se zica daca stie cineva.
In ceea ce priveste uleiul sfintit, se mai foloseste la candela si... cumva si la prepararea mancarii / doar in salate?
La Sf.Maslu se poate aduce paine in loc de faina?
Acestea sunt cateva din intrebarile mele la care astept raspuns.
Mi-ar face placere sa mi se spuna mai multe despre Sf. Maslu & despre dobandirea sanatatii.
sf.maslu este una din cele 7 sfinte taine ale bisericii care este de folos totdeauna dar mai ales cind sintem bolnavi;dar e bine sa participam de cite ori avem ocazia pt ca putem fi bolnavi sufleteste chiar fara sa ne dam seama.se duce la maslu ulei ,faina si putina sare intr-o hirtiuta pusa in punga cu faina.se fac pomeniri la maslu pe o hirtie care se inmineaza la preoti si acasa se prepara o turta din faina ,ulei ,apa de la robinet sau fintina si sarea,apoi se coacela cuptor. Va iesi o turta pe care o insemnati cu cutitul in patratele ca sa o puteti mai usor rupe pt consum. Se ia 7 DIMINETI PE NEMINCATE. DIN ULEI se poate pune in mincare ,dar nu la candela pt ca acolo se pune ulei obisnuit care se sfinteste prin arderea lui.Asa am aquzit de la preot ca se face.
Reply With Quote