View Single Post
  #1  
Vechi 22.12.2006, 23:17:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Am fost prin multe locase sfinte din Bucuresti, dar din toate m-a impresionat o biserica relativ tinara,construita dupa revolutie,care poarta hramul SF. MERCURIE. Este din sectorul3 linga intrarea in parcul Ioan Cuza(fost IOR), in fata celebrului bloc Potcoava. La inceputul lucrarilor nu mi s-a parut ceva iesit din comun. De curind m-am dus la SF.Liturghie la aceasta biserica.Am ramar uimit de modul de organizare,sonorizare,amenajare interioara si exterioara. In biserica sin moastele SF.Mercurie si multe icoane adevarate capodopere de arta. Pe jos in interior totul este placat cu marmura incalzita (incalzirea este sub marmura).Este o atmosfera de vis. La intrare poti sa-ti procuri de la carti pina la cele mai diverse obiecte de cult la niste preturi f. mici si sint si de buna calitate. Curtea biserici este spatioasa cu banci si curatenia este desavirsita. Bravo celor ce deservesc aceasta biserica. Va invit cu inima deschisa sa o vizitati si voi. Doamne Dumnezeul nostru miluieste-ne pe noi !+
Reply With Quote