View Single Post
  #10  
Vechi 15.10.2011, 11:51:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Daca tinerii au o randuiala si totul se face asa cum ne invata sfintii parinti, atunci lucrurile merg bine. Toate incercarile se duc mai usor cand sotii sunt la unison.Cand se sustin reciproc.

Copiii sunt cea mai mare binecuvantare in viata de familie.Sunt florile din gradina familiei.
Dar cresterea lor se face cu jertfa. De acte ori nu se imbolnavesc, fac febra ,tusesc.Sau paote viseaza urat si se trezesc noaptea plangand.Iar tu trebuie sa veghezi la capul lor, sa le fii aproape, sa ii linistesti c cuvintele tale, mangaindu-i pe frunte. Pentru mama inseamna milte nopti nedormite, dar credeti-ma sunt grele doar pe moment.dar cand te uiti la fiinta din fata ta, care sufera ca il doare ceva , cand ii vezi ochii mici si tristi, iti dai seama ca faptul ca tu nu dormi nu valoreaza nimic pe langa suferinta micutului.Plus ca ai placutul sentiment ca poti fi de folos, ca prin jertfa ta le poti usura suferinta.
Si astfel de bucurii sunt rasplatite, inca de acum.Cand vezi manutele micute cum se inting spre tine, te iau in brate si iti spun:"mama, te iubec".Simti ca merita sa te jertfesti si pana la ultima picatura.

Intodeauna cand mi greu ma gandesc la povestea lumanarii.Lumanarea, este atat de iubita.Ea ofera si lumina si caldura.Ce ar fi lumanarea fara lumina?Dar fara caldura?Si totusi, in dragostea ei, lumanarea arde pana la ultima picatura.Nu-si cruta deloc viata.Ptr a oferi caldura si lumina oamenilor.Si arde pana se stinge, pentru ca nu mai este.Cred ca asa e viata unei mame: sa arda ca o lumanare, fiind de folos familiei sale
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote