View Single Post
  #6  
Vechi 18.01.2007, 17:46:50
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Multumesc Iorga Alexandru, asta voiam.
Marius Daniel, sa-ti spun ceva. Dupa teoria ta, Nunta e mai prejos decat calugaria, dar adu-ti aminte ca Nunta e Taina, iar calugaria nu. Si sa-ti spun si ce ne-a povestit o data preotul la predica. Era o povestioara din viata Sf Antonie cel Mare. Sfantul isi dorea foarte foarte mult sa gaseasca un om care e mai aproape de Dumnezeu decat el. Probabil ca in ravna si smerenia sa, dorea sa invete de la altcineva. Si Dumnezeu i-a ascultat rugaciunea. Sfantul traia in pustie. Dumnezeu i-a trimis un inger care i-a spus sa mearga in cel mai apropiat oras si primul om pe care il va intalni acolo este mai aproape de Dumnezeu decat el. Sfantul a ascultat si primul om pe care l-a intalnit era un pantofar care avea 9 copii. Sfantul a mers la el acasa si l-a tot intrebat ce face el pentru a fi aproape de Dumnezeu. Iar omul i-a zis ca ce sa faca, dimineata se trezeste si se roaga lui Dumnezeu, ii multumeste pentru ca l-a invrednicit sa mai traiasca o zi pe el pacatosul,ii multumeste pentru tot ce are, pentru familie, si Il roaga sa-l ajute in ziua care urmeaza, apoi trudeste pana seara pentru a-si intretine familia. Iar seara Il roaga pe Dumnezeu sa Il ierte daca L-a suparat cu ceva, si din nou Ii multumeste pentru ziua care a trecut.
Sper ca am tinut bine minte. Dar iata ce vreau sa spun..un om de lume, cu familie era mai aproape de Dumnezeu decat Marele pustnic Antonie cel Mare. De aceea cred eu ca masura sfinteniei nu e nevointa, ci e smerenia si dragostea...oriunde te-ai afla ("Daca dragoste nu am...") Insa eu voiam un caz concret, un Sfant cu nume, si vad ca am aflat deja despre doi. Parerea mea este ca sunt multi astfel de sfinti care au ramas necunoscuti, pentru ca mult atentia se indreapta spre calugari si pustnici.
Dupa teoria ta, cei mai pacatosi se casatoresc si cei mai buni se calugaresc, dar nu cred ca e asa. Dumnezeu priveste cu alti ochi.
Reply With Quote