Subiect: Un sfat intelept
View Single Post
  #99  
Vechi 08.06.2011, 01:09:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cred ca problema se pune in temeni care implica starea spirituala a sotiilor.Daca sunt credinciosi este mai mult decat probabil ca vor sta departe de inselat si violenta;daca nu sunt credinciosi atunci faptele lor au urmari lumesti"ochi pt ochi".
Cea mai dificila este poate casatoria intre mixti spiritual,unde cel credincios se va lasa martirizat tocmai in ideea de a intoarce si celalalt obraz.

La teorie sunt foarte buna,inteleg foarte bine ca pot exista cazuri de sacrificii care merg la extreme si ca iertarea si lipsa mandriei(acceptarea tradarii,inselarii si batjocorei)chiar exista la unele persoane.

Eu nu stiu daca as putea sa traiesc in aceste conditii,adica nu sunt convinsa ca insusi Dumnezeu imi cere asta in casatorie;daca biserica dezleaga casatoria pe motiv de adulter de ce n-ar dezlega-o si pe motiv de violenta?
Violenta pune in pericol vieti,fie ca este vb de violenta verbala care conduce la devieri de comportament,stari de panica,depresie si suicid-fie ca este vb despre violenta fizica din care iti poti gasi sfarsitul(imaginati-va o femeie insarcinata batuta bestial).

Ne cere Dumnezeu sa murim la propriu sau sa murim incet intr-o casatorie toxica?Nu este indeajuns ca oamenii sunt total diferiti inca de la nastere si nu vor avea toti aceleasi sanse?
Adica uratii,bolnavii,saracii si cei mai inceti mintal nu au deja"o cruce"?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 08.06.2011 at 01:17:23.
Reply With Quote