View Single Post
  #7  
Vechi 11.03.2024, 23:12:55
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 749
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Hai, nu mai spune!? Poate ar trebui să te mai informezi.
Se vede și în acest interviu, dar și în linkul ce l-ai dat mai sus, că Georgică „al nostru” se ferește „ca dracul de tămîie” să vorbească despre avort în termeni de păcat, act criminal, în genere, și așa mai departe. Pentru el avortul este un „simplu” „procedeu”.

https://romania.europalibera.org/a/i.../30990612.html

Lucrurile sînt destul de clare...!
Simion este pro-avort, doar că așa mai pe ocolite, după o „ocolire” numită „decizie informată”, dar care decizie poate fi totuși, așa „informată” cum ar fi, pentru „procedeul” avortului. („Procedeul”...)

(Bineînțeles că mai nou Simion încearcă să îmbrace poziția lui pro-avort în condiție de „decizie informată” în tot felul de povestioare și palavre „ideologice” care ar putea da, unor oameni extrem de superficiali și poate chiar cu probleme serioase de dezvoltare a intelectului, de dezvoltare mintală, niște senzații, niște percepții false cum că adevărul nu este cel care este, ci ar „putea fi altul” dacă se lasă duși în înșelare de „sclipiciul ideologic” în care încearcă să înfășoare poziția lui de tip pro-avort așa încât să creeze falsa percepție că de fapt lucrurile n-ar sta așa.

În cazul lui Simion este o chestiune nesurprinzătoare, această șarlatanie, acest iluzionism, această prefăcătorie de a încerca să pară altceva decât este, astea la el sînt modus vivendi și forma mentis. Nu mă mir că și în acest subiect a venit cu tot felul de povestioare în acel filmuleț la care ai dat link. Eu mă îndoiesc tot mai tare că acest personaj sinistru, această caricatură pestilențială poate să nu mintă, să nu înșele, să nu mîrșăvească, pentru că încep să cred că la el deja mîrșăvia este un fel de a doua natură, i-a „intrat în sânge” cum se mai zice, i-a devenit nu doar obicei, habitus, ci un fel de a doua natură, la el „alba-neagra” e modus vivendi.)
Ai tăiat partea unde Simion a zis acolo: „Considerăm viața ca fiind sacră încă de la concepere. Din acest punct de vedere, ne-am dori ca tinerele mame să fie informate, să nu ia decizii pripite.”

Deci se exprimă clar anti-avort de vreme ce zice că viața este sacră de la concepere. E adevărat că Simion are niște tendințe liberale exagerate, dar declarațiile arată că este personal anti avort.

Și oricum e adevărat că multe femei fac avort doar pentru că-s dezinformate. Femeile sunt influențabile și li s-a zis mult că nu e păcat, că e ceva normal, că fătul nu e o „persoană”, etc. Dacă ar înțelege păcatul pe care îl comit nu ar mai face așa ceva multe dintre ele.

Deci da, crearea centrelor de informare asupra păcatului avortului este inclus în „implementarea de politici împotriva avortului”. Se poate mai mult, dar ideea că ar fi „pro-avort” este o invenție de a ta, nu e bazată pe nimic.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote