View Single Post
  #8  
Vechi 27.01.2009, 07:14:33
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Thumbs up Acatistul mantuitorului nostru(2)

[COLOR=black][SIZE=3]Stihiri :[/SIZE][/COLOR]

[COLOR=black][SIZE=3]Mantuitorul meu, Iisuse, Cel ce ai mantuit pe desfranatul; Mantuitorul meu, Iisuse, care ai primit pe desfranata, miluieste-ma si pe mine acum, Iisuse mult milostive, mantuieste-ma si indura-Te de mine, o, Iisuse, datatorule de bine, precum Te-ai indurat de Manase, Milostive Iisuse al meu, ca Cel ce esti insuti iubitor de oameni.[/SIZE][/COLOR]

[SIZE=3][COLOR=black]Stih : Asculta, Dumnezeule, rugaciunea mea si nu trece cu vederea ruga mea.[/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Nici o porunca a Ta pe pamant n-am facut. Cum ma voi arata Tie, Celui ce sezi pe tron, sa dau raspuns si sa fiu judecat pentru toate cate am facut cu stiinta si cu nestiinta, Hristoase al meu Iisuse ? Drept aceea strig Tie ! pentru rugaciunile slujitorilor Tai, Iisuse, mantuieste-ma pe mine pacatosul.[/SIZE][/COLOR]

[COLOR=black][SIZE=3]Stih : Eu catre Dumnezeu am strigat si Domnul m-a auzit pe mine.[/SIZE][/COLOR]


[SIZE=3][COLOR=black]Cine nu ma va plange pe mine, care am calcat porunca Ta, Iisuse, cu neinfranarea ? Si in locul raiului in iad m-am salasluit, Iisuse ! Cu vederea celor dulci la gustare, moarte mi-am agonisit si de slava Ta, Mantuitorul meu Iisuse si de viata m-am aratat strain. Ci ma primeste pe minecare ma pocaiesc, ca un milostiv si de oameni iubitor, Iisuse al meu, pentru mare mila Ta.[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=black]Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Si acum si pururea si in vecii vecilor. [/COLOR][COLOR=red]Amin ![/COLOR][/SIZE]


[SIZE=3][COLOR=black]Preacurata Fecioara, care singura ai nascut pe Iisus, izbaveste-ma de pacatele cele sufletesti si te rog sa ma miluiestipe mine cel mort; ca tu esti nadejdea celor fara de nadejde si ajutatoarea lumii; ca poti a-mi ajuta, Fecioara, ca o Maica a Domnului; nu trece rugaciunea mea, nici nu ma lasa, intru tot curata Stapana, ci ca o iubitoare de oameni, miluieste-ma.[/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=black]Doamne miluieste [/COLOR][COLOR=red](de 12 ori)[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=black][SIZE=3]Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh [/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin ![/COLOR][/SIZE]

[SIZE=3][COLOR=black]Veniti sa ne inchinam Imparatului nostru Dumnezeu,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Veniti sa ne inchinam si sa cadem la Hristos, Imparatul nostru Dumnezeu,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Veniti sa ne inchinam si sa cadem la Insusi Hristos, Imparatul si Dumnezeul nostru [/COLOR][/SIZE][SIZE=3][COLOR=red](cu 3 inchinaciuni)[/COLOR][/SIZE]

[COLOR=black][SIZE=3]PSALMUL 142 :[/SIZE][/COLOR]

[COLOR=black][SIZE=3]1. Doamne, auzi rugaciunea mea, asculta cererea mea, intru credinciosia Ta, auzi-ma, intru dreptatea Ta.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]2. Sa nu intri la judecata cu robul Tau, ca nimeni din cei vii nu-i drept inaintea Ta.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]3. Vrajmasul prigoneste sufletul meu si viata mea o calca in picioare; facutu-m-a sa locuiesc in intuneric, ca mortii cei din veacuri.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]4. S-a mahnit in mine duhul meu, in mine inima mea s-a tulburat.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]5. Adusu-mi-am aminte de zilele cele de demult; cugetat-am la toate lucrurile Tale, la faptele mainilor Tale m-am gandit.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]6. Intins-am catre Tine mainile mele, sufletul meu, ca un pamant insetosat.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]7. Degraba auzi-ma, Doamne, ca a slabit duhul meu. Nu-ti intoarce fata Ta de la mine, ca sa nu ma aseman celor ce se coboara in mormant.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]8. Fa sa aud dimineata mila Ta, ca la Tine mi-e nadejdea. Arata-mi calea pe care voi merge, ca la Tine am ridicat sufletul meu.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]9. Scoate-ma de la vrajmasii mei, Doamne ! La Tine am scapat,[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]10. Invata-ma sa fac voia Ta, ca Tu esti Dumnezeul meu. Duhul Tau cel bun ma va povatui la pamantul dreptatii.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]11. Pentru numele Tau, Doamne, daruieste-mi viata. Intru dreptatea Ta, scoate din necaz sufletul meu.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]12. Si intru mila Ta vei sfarsi pe vrajmasii mei si vei pierde pe toti cei ce necajesc sufletul meu, ca eu sunt robul Tau.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Si iarasi :[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Auzi-ma, Doamne, intru dreptatea Ta, si sa nu intri la judecata cu robul Tau.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Auzi-ma, Doamne, intru dreptatea Ta, si sa nu intri la judecata cu robul Tau.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Duhul Tau cel bun ma va povatui la pamantul dreptatii.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.[/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=black]Si acum si pururea si in vecii vecilor. [/COLOR][COLOR=red]Amin ![/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Aliluia, Aliluia, Aliluia, slava Tie, Dumnezeul nostru. [/SIZE][/COLOR][COLOR=red][SIZE=3](de 3 ori)[/SIZE][/COLOR]



[COLOR=black][SIZE=3]Tropar[/SIZE][/COLOR]

[COLOR=black][SIZE=3]Cand Te-ai pogorat la moarte, Cel ce esti viata fara de moarte, atunci iadul ai omorat cu stralucirea Dumnezeirii; iar cand ai inviat pe cei morti din cele de dedesubt, toate puterile ceresti au strigat ! Datatorule de viata, Hristoase Dumnezeul nostru, slava Tie.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Cand Te-ai pogorat la moarte, Cel ce esti viata fara de moarte, atunci iadul ai omorat cu stralucirea Dumnezeirii; iar cand ai inviat pe cei morti din cele de dedesubt, toate puterile ceresti au strigat ! Datatorule de viata, Hristoase Dumnezeul nostru, slava Tie.[/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Si acum si pururea si in vecii vecilor. [/COLOR][COLOR=red]Amin ![/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Toate tainele tale sunt mai presus de cuget; toate sunt preamarite, Nascatoare de Dumnezeu; cu curatia fiind pecetluita si cu fecioria pazita, cu adevarat Maica te-ai cunoscut, nascand pe Dumnezeu Cel adevarat, pe Care roaga-L sa mantuiasca sufletele noastre.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Doamne miluieste (de 3 ori)[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin ![/SIZE][/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote