View Single Post
  #10  
Vechi 27.01.2009, 07:17:05
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Thumbs up Acatistul mantuitorului nostru(4)

[COLOR=black][SIZE=3]Cantarea a patra[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Ai venit din Fecioara, nu sol, nici inger, ci Tu insuti, Doamne, Te-ai intrupat si m-ai mantuit pe mine omul; pentru aceasta strig catre Tine : Slava puterii tale, Doamne ![/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Vindeca, Iisuse al meu, ranile sufletului meu, Iisuse al meu si ma scoate Te rog din mana lui veliar celui stricator de suflete, Iisuse al meu Milostive si ma mantuieste.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Am gresit, Iisuse al meu preadulce, Indurate Iisuse al meu, mantuieste-ma pe mine cel ce scap sub acoperamantul tau, Iisuse indelung-rabdatorule si imparatiei Tale ma invredniceste.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh[/SIZE]
[/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]N-a gresit, Iisuse al meu, nimeni precum am gresit eu ticalosul; ci cad rugandu-ma : Iisuse al meu, mantuieste-ma si-mi daruieste mostenirea vietii, Iisuse al meu.

Si acum si pururea si in vecii vecilor.
[/COLOR][COLOR=red]Amin ![/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Cu totul laudata, ceea ce ai nascut pe Iisus Domnul, pe Acela roaga-L sa izbaveasca de munci pe toti cei ce te lauda pe tine si te numesc dupa adevar, Nascatoare de Dumnezeu.[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Cantarea a cincea[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Luminarea celor ce zaceau in intuneric si mantuirea celor desnadajduiti Tu esti, Hristoase, Mantuitorul meu; si la Tine manec, Imparatul pacii, lumineaza-ma cu stralucirea Ta, ca nu stiu alt Dumnezeu afara de Tine

Iisuse preadulce, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma.[/SIZE]
[/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]Tu esti lumina mintii mele, Iisuse al meu; Tu esti mantuirea sufletului meu celui desnadajduit, Mantuitorule; Tu, Iisuse al meu, de munci si de gheena ma izbaveste pe mine cel ce strig : Mantuieste-ma, Iisuse al meu, Hristoase, pe mine ticalosul.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh[/SIZE]
[/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=black]Cu totul fiind surpat de patimi de ocara, Iisuse al meu, trimite-mi mana de ajutor si ma scoate pe mine, cel ce strig : Mantuieste-ma, Iisuse al meu, Hristoase, pe mine, ticalosul !

Si acum si pururea si in vecii vecilor.
[/COLOR][COLOR=red]Amin ![/COLOR][COLOR=black][/COLOR][/SIZE]
[COLOR=black][SIZE=3]Fecioara, de Dumnezeu nascatoare, care ai nascut pe Iisus, pe Acela roaga-L, Curata, sa mantuiasca pe toti ortodocsii, pe calugari si pe mireni si sa izbaveasca de gheena pe toti cei ce striga : nu stim alta ajutatoare tare afara de tine ![/SIZE][/COLOR]
[COLOR=black][SIZE=3]
[COLOR=black]Cantarea a sasea[/COLOR]
[COLOR=black]De adancul pacatelor fiind inconjurat, chem adancul cel nepatruns al milostivirii Tale; scoate-ma din stricaciune Dumnezeule.

Iisuse preadulce, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma.
[/COLOR]
[COLOR=black]Iisuse al meu, Hristoase mult milostive, primeste-ma pe mine cel ce ma marturisesc Tie, o, Iisuse si ma mantuieste si ma scoate din stricaciune, Iisuse al meu.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh
[/COLOR]
[COLOR=black]Iisuse al meu, pe desfranata si pe desfranatul si pe Manase si pe vamesul am covarsit cu patimile, o, Iisuse al meu si pe talharul, Iisuse si pe niniviteni.

Si acum si pururea si in vecii vecilor.
[/COLOR][COLOR=red]Amin ![/COLOR][COLOR=black]

Fecioara preacurata, ceea ce ai nascut pe Iisus, Hristosul meu, tu care singura esti neintinata, curateste-ma acum cu isopul rugaciunilor tale pe mine cel intinat.
[/COLOR]
[COLOR=black]Catavasia[/COLOR]
[COLOR=black]Pazeste-ne de nevoi pe noi robii Tai, Milostive, ca noi cu dinadinsul catre Tine scapam, ca la Izbavitorul cel preamilostiv, Stapanul a toate, Domnul Iisus.

Apoi rugaciunea aceasta :

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul meu, Care cercetezi faptura Ta, Caruia sunt aratate patimile mele si neputinta firii noastre omenesti si taria pizmasului nostru, Tu insuti ma acopera de rautatea lui, pentru ca puterea lui este tare, iar firea noastra patimasa si taria neputincioasa. Tu, dar, o Bunule, Cel ce stii neputinta noastra, Care si porti greutatea neputintei noastre, pazeste-ma de tulburarea cugetelor si de potopul patimilor si fa-ma vrednic acestei slujbe sfinte a Ta, ca nu cumva in poftele mele cele intinate sa pierd dulceata ei si sa ma aflu fara de rusine si fara de frica inaintea Ta. Ci, Doamne, preadulcele meu Iisuse, miluieste-ma si ma mantuieste.
[/COLOR]
[COLOR=black]CONDACELE SI ICOASELE ACATISTULUI MANTUITORULUI NOSTRU IISUS HRISTOS[/COLOR]
[COLOR=black]Condacul 1 :[/COLOR]
[COLOR=black]Aparatorul cel mai mare si Doamne, Biruitorul iadului, ca cei ce ne-am izbavit de moartea cea vesnica, cele de lauda aducem Tie noi, robii Tai si zidirea Ta. Ci, ca Cel ce ai indurari nenumarate, izbaveste - ne pe noi din toate nevoile, care-Ti strigam Tie ! Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma ! [/COLOR]
[COLOR=black]Icosul 1 : [/COLOR]
[COLOR=black]Facatorul ingerilor si Doamne al puterilor, deshide-mi mie, nepriceputului, mintea si limba, spre lauda preacuratului Tau nume, precum ai deschis auzul si limba celui surd si gangav de demult, ca sa graiesc si eu acestea :

Iisuse, preaminunate, mirarea ingerilor;
Iisuse, preaputernice, izbavirea stramosilor;
Iisuse, preadulce, slava patriarhilor;
Iisuse, preaslavite, taria ocarmuitorilor;
Iisuse, preaiubite, plinirea proorocilor;
Iisuse, preaminunate, intarirea mucenicilor;
Iisuse, prealine, bucuria calugarilor;
Iisuse, preamilostive, dulceata preotilor;
Iisuse, preaindurate, infranarea pustnicilor;
Iisuse, preadulce, bucuria preacuviosilor;
Iisuse, preacurate, mintea cea intreaga a celor curati cu fecioria; Iisuse, Cel mai inainte de veci, mantuirea pacatosilor;
Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma !
[/COLOR]
[COLOR=black]Condacul 2 :[/COLOR]
[COLOR=black]Vazand, Doamne, pe vaduva care plangea foarte si, precum atunci, milostivindu-Te, ai inviat pe fiul ei, pe care il ducea sa-l ingroape, asa inviaza si sufletul meu cel omorat cu pacatele, Iubitorule de oameni, si Te milostiveste spre mine, care-Ti cant Tie : Aliluia ! [/COLOR]
[COLOR=black]Icosul 2 : [/COLOR]
[COLOR=black]Intelegerea cea neinteleasa cautand Filip sa o inteleaga, graia : Doamne, arata noua pe Tatal. Iar Tu ai zis catre dansul : Atata vreme fiind cu Mine, au n-ai cunoscut ca Tatal este intru Mine si Eu intru Tatal ? De aceea, Tie, Celui ce esti necuprins, cu frica Iti graim :

Iisuse, Dumnezeule cel mai inainte de veci;
Iisuse, Imparatule cel prea-puternic;
Iisuse, Stapane cel indelung-rabdator;
Iisuse, Mantuitorule cel preamilostiv;
Iisuse, pazitorul meu cel preabun;
Iisuse, curateste pacatele mele;
Iisuse, ridica faradelegile mele;
Iisuse, iarta nedreptatile mele;
Iisuse, nadejdea mea, nu ma lasa pe mine;
Iisuse, ajutorul meu, nu ma lepada pe mine;
Iisuse, Ziditorul meu, nu ma uita pe mine;
Iisuse, Pastorul meu, nu ma pierde pe mine;
Iisuse, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma !
[/COLOR]
[/SIZE]
[/COLOR]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote