View Single Post
  #8  
Vechi 04.09.2010, 20:02:02
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Gyulia Vezi mesajul
Eu cred ca este o prostie !
De regula prostiile sunt savarsite de prosti! Eu, draga mea sora Gyulia, nu sunt destept dar crede-ma, am intalnit printre crestinii care cred in cele ce tu numesti prostii oameni cu un nivel intelectual si moral extraordinar. Pentru acestia ar fi foarte bine daca ai incerca sa fii mai atenta in exprimare. Aceste persoane nu se vor supara dar tu iti vei incarca sufletul cu o nedreptate de care, mai devreme sau mai tarziu, va trebui sa te descotorosesti; si este foarte stanjenitor acel moment, mai ales daca este facut in fata Scaunului de Judecata pe care va sta chiar Judecatorul! Atunci va fi chiar dureros de stanjenitor!

Nu orice lucru pe care nu il intelegem, la un moment dat, este obligatoriu gresit! Sunt multe criterii pe care te-as sfatui sa te bazezi atunci cand vrei sa categorisesti ceva, mai ales dintr-un domeniu foarte important (religia, spre exemplu). Oare nu ai invatat la scoala cate razboaie au la baza conflicte religioase? Chiar si pentru un necredincios sadea (nu este cazul tau, spui) a numi prostie credinta celuilalt se poate traduce, pe drept cuvant, macar ca lipsa de bun-simt. Unul dintre aceste criterii este studiul individual. Cauta sa citesti, materiale se gasesc (nu numai pe Internet) slava Domnului! Apoi poate fi mersul la Biserica si o relatie corecta (bazata pe credinta si incredere) cu un preot duhovnic. Peste toate, ideal este sa adaugi si acea credinta ortodoxa pe care o marturisesti in cuvant si de care spui ca nu vrei sa te lepezi(!!!).

Ai multe de invatat, nu crezi? Esti chiar dornica sa inveti sau doar faci conversatie (sa nu fiu rautacios si sa o numesc barfulita)? Daca vei vrea sa inveti, mergi la scoala, in cazul acesta la Biserica si vei afla profesorii pe care-i cauti! Dar sa nu te arati grabnica in cuvantul de certare si de respingere a invataturii Bisericii pana nu ti se va recunoaste statura duhovniceasca, cel putin la nivelul acelor parinti ce si-au dat viata pentru Biserica incepand cu Sfintii Apostoli ai Mantuitorului.

Spuneai ca nu vrei sa pleci din Biserica. Sa stii ca din Biserica nu pleaca cei care nu inteleg totul deodata, ci cei care nu vor sa inteleaga, rai fiind. Tu nu imi pari a fi rea, ci doar grabita!

Domnul sa te apere de tot raul!
Reply With Quote