Subiect: patima?
View Single Post
  #6  
Vechi 18.04.2007, 09:23:32
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Are dreptate Mirela,de cele mai multe ori obezitatea este o problema a metabolismului,a deficientei de calciu si magneziu din organism,si a mancarii de proasta calitate...si-nca noi tot mai mancam sanatos,obisnuiti cu gatitul zilnic din parinti.In multe tari fast food-urile sunt la putere,restaurantele,care nu intotdeauna sunt de calitate.
Diferitele regimuri de slabit drastice pot genera cu usurinta obezitatea,diferitele regimuri minune pentru slabit.Slabirea este benefica dar trebuie facuta treptat,fara excluderea totala a grasimilor din alimentatie(o mare tampenie,trebuie asociata mancarea zilnica cu fructe si legume si totul este perfect.Din punct de vedere medicat ete indicat a se slabi maxim 1.8 kg pe luna,a nu se abuza cu sportul,fiindca,ca si flamanzirea pot genera ingrasarea mai usor,atata timp cat acest sport nu se realizeaza permanent.
Organismul,efectiv se adapteaza la diferitele stiluri de viata.
Sedentarismul ne omoara,inainte se mancau trei feluri de mancare la masa si nu era o problema,acum,insa,mancam doar un singur fel si ne ingrasam...pentru ca lipseste activitatea.Confortul a luat locul multor activitati fizice de altadata.
Sumo,obezii aceia japonezi ajuns la rang de sport,sunt "creeati" inca din copilarie prin flamanziri drastice apoi hranire prin imbuibare,astfel ajung obezi,ei nu se nasc cu acest "handicap",sa-i spunem asa.
Si totusi,intr-adevar,cei mai multi dintre obezi sunt disperati dupa mancare,mananca mult si des,au de fapt o problema de dependenta...este foarte greu,dar este cumplit sa ajungi la o greutate imensa si sa nu te auto sesizezi.Si eu sunt grasa,am luat ceva in greutate in timpul sarcinii si fiindca nu am tinut regim de slabit nu am dat jos nici in ruptul capului,dar simt ca pot avea controlul asupra organismului si stiu cam ce-i trebuie sa revina la normal...nicidecum normalul vehiculat in societate si mass media,adica "trasa prin inel".Este important sa ne cunoastem limitele si organismul,si este un disconfort evident sa ne ingrasam sistematic,si este si pacatul prin imbuibare,dar intr-un fel aceasta este singura placere care-i mai ramane romanului stresat cumplit de grija zilei de maine,nesiguranta zilei de maine.
Si totusi,cand merg in oras constat ca romanul nu se arata chiar atat de obez,stam totusi bine la acest capitol,fata de americani,insa,din pacate adolescentii au tendinte de ingrasare tot mai timpuriu,inainte,in copilarie alergam in fata portii si ne jucam toata ziua,acum se sta la calculator si saracul organism geme dupa activitate,mai ales la copii plini de energie.
Japonezii sunt tare slabi,femeile arata aproape disalate(scuzati-mi expresia),dar aproape ca sunt dezgustatoare,fiindca avand o conformatie mai aparte a organismului,fiind si slabe,le dispare orice forma.Si sa stiti ca mananca bine,chiar si multe prajeli,in schimb nu abuzeaza si pastreaza un program favorabil,mai iau si medicamente pentru digerarea buna si arderile interioare.Dupa cum se stie,ei mananca mult peste,mai ales crud,fructe de mare,tofu si multe,multe alge...acestea situandu-i pe primul loc in longevitatea vietii.Dar sa nu iutam ca ei nu prea stiu ce-i aia stresul acesta ieftin de le noi,adica stres in orice,datorita faptului ca la ei nu exista inflatie,de 8 ani de cand merg pe-acolo preturile sunte aceleasi,ba chiar mai mici,si salariile destul de mari.
In consecinta,ar trebui sa fie o educatie nutritionala,pe plan social,dar mai ales la nivelul fiecarei familii,dar nu dintr-alea pe care le auzim la televizor,exagerate spun eu.Cumpatarea si echilibrul face un organism sa se simta bine si energic.
Reply With Quote