Subiect: Intrebari
View Single Post
  #9  
Vechi 13.04.2011, 15:40:30
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai.radulescu2003 Vezi mesajul
Buna ziua! Ma macina niste intrebari...De curand, o cunostinta a murit. Este vorba despre o fosta colega de facultate. Avea 27 de ani si a facut infarct. Doar ce se casatorise. Am petrecut 5 ani cu ea. Nu eram foarte apropiati, dar eram colegi...Din punctul meu de vedere era o fata linistita, parea o persoana cumsecade, la locul ei, era foarte frumoasa. Nu stiu nimic despre viata ei spirituala, nu stiu cat de cuminte era...nu eram atat de apropiati. Ce concluzii as putea sa trag? Sa inteleg ca ea si-a terminat "treaba" aici printre noi? Sa inteleg ca era un om minunat si Dumnezeu a luat-o la el? A reusit sa-si indeplineasca datoriile pe care le avea aici pe pamant? Sau ce altceva pot intelege?


Va multumesc!
Dumnezeu sa va ajute!

Raspunsul exact in legatura cu ea, nu-l putem sti noi, cu atat mai mult cu cat nu putem cunoaste ce fel de viata duhovniceasca a avut.Deci raspunsul exact il vom afla la Judecata de Apoi. Va puteti ruga pt ea, o puteti trece in pomelnice de cate 40 de zile, se dau sarindare la manastiri dar si la bisericile de mir.

Eu citisem undeva, nu-mi aduc aminte textul ca Dzeu ne cheama la El, cand nu mai putem face nimic bun in plus, aici - deci tot intr-un moment de mila si dragoste extrema! - sau, pentru a opri pers.respectiva de a face si mai mult rau , ex: criminali, talhari, etc., sau daca constata pur si simplu ca nu suntem interesati de propria mantuire.
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote