View Single Post
  #3  
Vechi 25.04.2024, 23:01:05
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Spuneau Sfintii Parinti, ca ar fi vrut sa traiasca in vremurile de Apoi, ca mai mari sunt ispitele dar si rasplata e mai mare, celor care nu sunt supusi tehnologiei si altor vicii.
Am scris acum 2 ani postarea, am și uitat de ea, 99% dintre călugări nu cred că se filmează totuși, dar internet numai cine nu vrea nu are în chilie.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am vazut ca si Pimen Vlad, fiind calugar in Athos are telefon, si echipa de filmare pentru postari pe internet, la fel ca multi alti preoti/crestini, unde posteaza (sau posteaza altii pentru ei) pe Youtube, TikTok, Facebook (poate si Instagram).
Nu știu dacă are totuși echipă de filmare pe Athos, ar fi ceva prea mult și deplasat, e vorba de distragerea atenției de la slujbe, dacă te gândești la live-uri sau pierzi timp cu editatul, filmatul, marketingul e timp de mântuire.

Plus se mută zgomotul lumii în mănăstire, și mai e și pericolul alunecării în mondenitate sau zonă cancanistică a bisericii, cazurile Visarion Alexa, Vasile Bănescu, chiar Vasile Ioana a făcut niște declarații ecumeniste la un moment dat într-o sală de teatru.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Vezi tot, protestanti la tot pasul, Tony Berbece, Valeriu Pustan, Nicu Urgie, multi crestini facand live-uri intre ei, inclusiv apare si Connect-R acolo :))) ....deci in loc ca lumea sa mearga la biserica in viata reala stau pe TikTok la dezbateri filozofice :))
Mi se pare pierdere de timp, singurul motiv să postezi ca parohie pe internet ar fi dacă ai informa asupra programului și când te găsesc oamenii, eventual să faci un fel de info despre ce programe are comunitatea în afara slujbelor.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu s-ar fi mutat lumea pe TikTok, daca nu incepeau controversele intre biserici, ca altii ii ataca pe altii, si altii sunt nevoiti sa riposteze, isi fac cont mai multi, si tot asa se inmulteste mizeria. Daca SUA baneaza TikTok, macar si Romania sa baneze religia pe TikTok.....chiar daca americanii fac ceva rau impotriva vointei libere a poporului, macar mai scoate lumea din indobitocirea TikTok-ului (bine nu se vor lasa de youtube, facebook, etc).
Tre să ai nervi tari și să nu lucrezi ca să urmărești ce zice fiecare pastor, chiar și pe preoți eu nu urmăresc tot ce postează doxologia sau trinitas, fac o selecție.
Dar nu cred că vine cineva pt circ ecumenic pe tik tok.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote