View Single Post
  #10  
Vechi 11.04.2010, 00:31:57
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

"Sa ii spui tu ca este bine sa se spovedeasca si sa se impartaseasca nu ca sa fie pregatit pentru moarte, ci pentru a se vindeca!"
Ba sa-i spui sa se spovedeasca si sa se impartaseasca ca sa fie pregatit sa moara. Chiar isi imagineaza cineva ca e nemuritor? De ce tot ne ferim bolnavii de realitatea mortii si ii imbarligam pana si pe batrani ca totul o sa fie bine, ca moartea nu e pentru ei?
Citeam undeva ca gandul la moarte ne poate pazi de multe pacate... si noi fugim de el... si ii ferim si pe altii de el... Poate suna dur, toti ne dorim sa ii avem cat mai mult pe cei dragi langa noi, si sa dea Domnul sa fie asa, dar le este mai de folos sa cunoasca realitatea si sa se pregateasca: Impartasania e spre viata dar mai ales spre VIata. Nu ajuns nimeni in Imparatie ocolind moartea. Pana si DOamne a murit si Inviat... sa invatam si noi sa murim... si la propriu si la figurat... caci ne asteapta invierea, nu? Eu asa nadejduiesc!
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote