View Single Post
  #1  
Vechi 03.02.2008, 23:18:08
lucia_anghelina lucia_anghelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.03.2007
Mesaje: 24
Implicit

"A doua oara cand am vizitat Sfantul Munte, am mers din nou la Staretul Paisie. Chilia lui era asezata intr-un loc pe care daca nu-l stiai,nu puteai sa-l afli. Pe atunci circula zvonul potrivit caruia chilia Staretului, dar mai ales bisericuta unde se ruga, raspandea buna mireasma. Staretul nu-i tinea pe vizitatori multa vreme. Ceea ce imi amintesc din vremea cand s-a mutat de la acea chilie si s-a stabilit la Panaguda, a fost urmatoarea intamplare: Odata, pe cand eram si eu acolo, a venit Parintele Placide,care mai inainte fusese catolic si care dupa aceea s-a botezat ortodox, a devenit monah si apoi ieromonah, si se gandea sa faca o manastire. Acesta l-a intrebat pe Staret ce ar trebui sa faca tinerii care doresc sa devina monahi, infranarea sau rugaciunea? Si care trebuie sa fie criteriile alegerii lor? Atunci Staretul i-a raspuns:
- Sa cauti la acesti tineri ravna pentru nevointa!
Parintele Placide i-a mai pus o intrebare, de data asta dogmatica:
- Care este diferenta intre ortodocsi si catolici?
Asa cum stateam cu totii afara in curte, Staretul l-a intrebat:
- Vezi aceasta casa?
- O vad.
- Daca scoatem mortarul care exista intre pietre, cu ce se vor mai tine ele? Aceasta au facut catolicii. Au scos intaritura si au subrezit cladirea bisericii.
-Gheronda, dar ce se intampla cu protestantii? a intrebat din nou parintele Placide.
-A, acestia au fost mai "destepti". Au scos si pietricelele care existau printre pietrele mari, iar acum incearca sa le sprijine una de alta.Dar aceasta inseamna ca nu exista nici o cladire.

Astfel, in putine si simple cuvinte, Staretul a vorbit despre marile subiecte si diferente dogmatice." [din cartea "Cuviosul Paisie Aghioritul - Marturii ale inchinatorilor"]
Reply With Quote