View Single Post
  #13  
Vechi 05.06.2007, 13:20:01
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Eu am fost pusa de preot sa citesc Moliftele.
Din cate imi amintesc le-am citit cu glas tare.
Ratiunea preotului era pedeapsa pentru gandurile mele, avusese loc o polemica intre el si mine pe tema reincarnarii, aratandu-mi un tablou din Iad, aceea fiind destinatia celor ca mine care cred in asa ceva.
Mi-a spus ca ma voi imbolnavi in urmatoarea saptamana sau voi avea un accident de masina.
Dupa o saptamana am venit la slujba si m-a intrebat ce mi s-a intamplat (nu mi se intamplase nimic negativ si nu am avut nici un dubiu in aceasta privinta).
Deci iata ca se poate sa existe si intamplari fara conotatii negative, chiar daca aproapele meu, preotul adica, imi dorise raul.
Nu cred ca se poate trage vreo concluzie.
Este o intamplare de viata si atat.
Important este ce are fiecare in minte, adica gandurile noastre.
Daca ele sunt curate, totul curge linistit, nu va iesi nici un dracusor in calea noastra sa ne tulbure existenta, ei salasluiesc numai in mintea noastra, de acolo ii scoatem la nevoie si tot acolo ii adapostim, hranim, ingrijim.
Fie ca ne place sau nu, Iadul l-am construit deja pe pamant si traim in fiecare zi in aceasta atmosfera plina de tot ce urat are mintea omeneasca.
Ce ne asteapta dincolo, este dificil de prezis cat timp nu am vizitat inca acele meleaguri.

Reply With Quote