View Single Post
  #7  
Vechi 02.01.2010, 12:49:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Interesantă ( ca fapt divers ) cele istorisite de tine , dar nu cred că-i o mângâiere sau o consolare ce face unul din țara X sau Y ! Regula clară, normală și firească o ști și tu și orice creștin de rând cu bun simț. Nu este o noutate și asta o ști foarte bine : spovedanie ( căință sinceră, nu formală ) , post minim patru zile , apoi împărtășanie pe nemâncate . Asta se cere, asta se face ! În așa ceva nu ne trebuie fantezie , privit la vecinii noștri și nici a căuta portițe de ușurare amăgitoare , ce ne duc spre osândă . Mai bine mai rar , decât nemeritat , încărcându-ne conștința peste măsură față de noi înșine și față de cei ce le dăm sfaturi NEortodoxe . Vezi Alexandra, de aia sunt bun Duhovnicii, pentru că ei sunt singurii și adevărații cârmaci ai sufletelor noastre ! ! ! Să luăm aminte ! La mulți ani pe 2010 !
La multi ani si tie.
Tocmai asta spun, ca regula asta pe care tu o consideri clara si absoluta est eo regula valabila numai la unii.
Uiti ca eu nu stau in Romania si ca de cand am plecat am fost mai mult in parohii ortodoxe care tin de alte biserici ortodoxe, si nu au tradtie romaneasca. La inceput si eu gandeam centralist-romaneste, dar m-am schimbat, pentru ca am vazut, citit si auzit multe.
Fiecare impartasanie trebuie sa fie o intoarcere la Dumnezeu, un act de pocainta, smerienie, dragoste. Da. Insa cum realizeaza credinciosul asta, este altceva. Nu o realizeaza neaparat prin spovedanie si post inainte de fiecare impartasanie. O poate realiza si prin spovedanie regulata, tinerea posturilor care exista, rugaciune, o frangere a inimii inainte de impartasanie, incercarea de a-si duce viata intr-un mod compatibil cu impartasania.
Depinde bineinteles de relatia cu duhovnicul. Duhovnicul meu m-a facut sa inteleg aceste lucruri si el nu imi cere, de exemplu, sa ma spovedesc de fiecare data, si mi-a 'dat voie' sa ma impartasesc cat de des pot (in duhul pe care il aminteam: al pocaintei continue).
Eu inteleg ca daca stai intr-o tara respecti obiceiurile valabile acolo, dar
pentru cei care se avanta in forumuri internationale si au deschidere de minte, ca tine, este totusi bine sa se uite si in ograda vecinului un pic si sa nu absolutizeze ce se petrece in graduina proprie. ;-)

Pentru Sophia: Si tu stai in Gremania, de asta spuneam ca daca te-ai duce la alte biserici ortodoxe de alta traditie ai vedea ca nu se face la fel ca la cele de traditie romana. Sunt unele chiar in zona in care stai. Poate o sa ai ocazia candva sa ajungi pe acolo.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote