View Single Post
  #6  
Vechi 10.11.2010, 15:49:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirrela Vezi mesajul
Florin-Ionut scuza-ma dar mi se pare f. amuzant topicul tau :)) Deci cum poti spune ca asta e dovada existentei Iadului cand IAdul se presupune a fi un loc de dincolo de moarte ? :)) deja e absurditate asta,religie,nu credinta :))
Ce e acolo ,manifestatia aceea o puteai explica totusi,printr-un protest al existentialismului ateic(daca tot numesti steagul acela a fi drept icoana),realizat la un meci de fotbal;nicidecum ca acolo ar fi Iadul adevarat :))
Numirea topicului pare a semana cu ceva emisiune de pe la OTV ,cand titlurile sunt formulate numai pt rating si avand un continut gol,irational.
Este rasu'-plansu' imaginea respectiva. La fel ca si topicul asta care este pe de o parte o gluma, pe de alta un subiect foarte serios de meditatie - depinde cum privesti.

Iadul si Raiul sunt locuri si stari vesnice, dincolo de dimensiunea noastra palpabila. Insa in viata pamanteasca se pot pregusta aceste stari de rau sau de bine. Spre exemplu, uita-te cu atentie la suporterii de la acest meci de fotbal: ei ne reprezinta in clar ceea ce va fi Iadul dupa moarte. Adica agitatie, manie, dezordine - de fapt haos -, distrugere, nesupunere, injuraturi, fumul ca intunecare a luminii si poluare si stare de ameteala inecacioasa, mandrie, urlete, nesiguranta samd. Intr-un cuvant, acolo se intampla ceva absolut contrar voii divine.

Mi-am amintit de o noapte cand, la un moment dat m-au trezit din somn tipetele si galagia pe care o faceau pe strada vreo 3-4 idioti beti, care s-au oprit langa blocul meu pentru 15-20 de minute. Atunci am avut revelatia iadului in care fiintele ce-l populeaza inspira groaza, teroare, oroare, manie, dau dovada de imbecilitate si, mai pe scurt, tot ceea ce nu-i place Lui Dumnezeu. Da Mirela, cam asta ar fi Iadul si acesti inselati il vor ocupa, daca nu se vor trezi la viata inainte de momentul fatal exitus.

Deci, intreaga imagine poate fi o icoana a Iadului, nu numai steagul afisat pe gard.

Voi reveni cu o alta poza rupta din realitate, care sa ne induca armonia, bucuria si fericirea Raiului - dar puteti si voi sa o faceti, sunt curios ce-o sa iasa. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote