View Single Post
  #49  
Vechi 19.12.2012, 15:59:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Nu se poate vorbi despre "dezlegarea cununiilor" in niciun caz, pentru ca intre slujbele bisericii nu exista o astfel de randuiala. Chiar si in caz de divort , Biserica nu are o slujba de dezlegare pentru ca nu putem binecuvanta stricarea unei legaturi de iubire dintre soti consfintita prin Taina Sfintei Cununii. Biserica constata ca nu mai exista liantul care-i lega pe soti adica dragostea si se roaga pentru iertarea lor.Atat.
Pana de curand, problema "cununiilor legate" mi s-a parut mai mult o supersitie. Dupa ce am ascultat o inregistrare cu Parintele Arsenie Papacioc in care spunea ca lumea este vrajita, ca multi sunt victimele farmecelor, am inceput sa-mi shimb parerea. Am citit si un interviu cu Parintele Ilarion Argatu, si am inteles mai mult despre acest fapt.

Din cate am inteles, "legarea cununiilor" se face ca cineva sa nu se casatoreasac, iar "dezlegarea cununiilor" pentru a se anula acest lucru. Dar ca sa fie clar pentru cei interesati de subiect, redau interviul cu Parintele Argatu.

"Pr. Ioan: Se tot vorbeste despre cei ce nu pot sa se casatoresc, pentru ca le sunt legate cununiile. Credinta aceasta este frecventa in popor si alearga lumea la dezlegari de cununie, unii la preoti altii la vrajitori. Ce ne puteti spune despre toate acestea?

Pr. Ilarion: Legarea cununiei o fac vrajitorii, fermecatorii si oamenii cei rai. Unii din invidie, altii din razbunare, iar altii fara motiv, pur si simplu din placerea de a face rau, alearga la lucrul cel necurat si mananca norocul si soarta cea buna a tinerilor. Unii iau semne de la tineri, le pun semne, arunca cu apa de la vrajitori in fata lor, altii lucreaza cu semne de la morti: cu piedica de la mort, capete de lumanari culese de pe morminte, cu tarana de pe morminte, cu apa cu care a fost spalat mortul, cu semne luate de la mort si zic: cand se va scula mortul acesta atunci sa se casatoreasca cutare..,”
Reply With Quote