View Single Post
  #14  
Vechi 30.03.2008, 21:54:37
bitza bitza is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.03.2008
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de bitza
Ancuto,uite cum vad eu lucrurile......eu cred ca nu ar trebui sa existe doua botezuri, ci un botez provizoriu, "mic",pentru apartenenta la credinta Crestin-Ortodoxa a noului nascut si un botez completativ,definitiv, la maturitate,atunci cand individul respectiv e complet responsabil in legatura cu credinta,viitorul si soarta sa! Eu cred ce ar fi cel mai bine asa,nu vad nimic gresit dpdv STRICT al invataturilor SFINTEI SCRIPTURI...iar daca "traditille" spun altceva,atunci sa nu uitam ca acestea au fost totusi stabilite de catre oameni,oameni ce se mai pot si insela in detalii.....spre deosebire de Sf. Scriptura ce a fost scrisa STRICT sub inspiratia Duhului Sfant....stiu ca in Biserica Ortodoxa SE PRACTICA SI BOTEZUL LA MATURITATE ATUNCI CAND OAMENI DE ALTE CREDINTE SI RELIGII VIN SA SE BOTEZE LA NOI,NU E NICI O PROBLEMA,deci cred ca saltul facut nu ar afecta aproape cu numic mersul bun inainte al Bisericii.....deci poate ar treb.sa ne gandim un pic si sa analisam serios si responsabil aceasta problema dincolo de limitari si standarde "impuse"..........:D
Si uite astfel , prin neputinta si revolta unora impotriva adevaratei credinte ortodoxe, pot naste alte secte straine si indepartate sub toate aspectele de adevarata credinta. Nu cumva ar trebui nu doua ci trei botezuri. La nastere, pubertate si adolescenta ? Draga bitza , deja ai ajuns mult prea departe !
Draga Cristi,eu cred ca tot ce am scris aici a fost corect si de bun simt....Nu vad nicio revolta si neputinta,cum zici tu ci o punere in tema a unei dezbateri...atat.Tot ce am scris,am argumentat cu ajutorul Sf. Scripturi pe care eu o consider(tu ce zici ?)totusi cel mai important reper din viata unui crestin adevarat.....Tu pomenesti de Ortodoxie ca fiind adevarata credinta!Nu te contrazic. Da nu uita ca si Catolicii spun acelasi lucru despre ei,Protestantii la fel,Neoprotestantii(cu ramurile lor) acelasi lucru...deci cum stau lucrurile...?Pe cine sa credem....?Nu uita ca inchistarea in anumite doctrine si refuzul de a privi in stanga si in dreapta a produs multe drame dea lungul istoriei crestine,in numele credintei au fost omorati multe milioane de oameni....Oricum Biserica Ortodoxa PRACTICA si botezul pt. oameni maturi(la noii convertiti) deci nu vad unde este "Secta" de care tu pomenesti....VREAU SA TE INTREB 2 LUCRURI(si miar place sa imi dai rasp. la ele....) 1).DOMNUL IISUS CHRISTOS A FOST BOTEZAT LA MATURITATE SAU CA SI NOU-NASCUT ? 2)AR TREBUI NOI CA SI CRESTINI SA URMAM EXEMPLUL SAU SAU NU ? Daca vei raspunde sincer la astea 2 intrebari,vei intelege sai ce am vrut eu sa spun.....:D
Reply With Quote