View Single Post
  #7  
Vechi 22.01.2009, 14:12:40
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
In Ardeal exista un obicei prin care rudele apropiate a unui decedat poarta doliu un an de zile, mi se pare exagerat dar asa e, aici la slujba inmormantarii niciun om nu vine imbracat altfel decat in negru, si preotii sunt si ei imbracati in negru(exceptia facand inmormantarile din saptamana luminata cand preotii se imbraca cu vesminte in culori)
In restul zonelor tarii am remarcat ca la slujba inmormantarii nu toti oamenii sunt in negru si preoti nu au toate vesmintele pe ei, decat epitrafirul si acela colorat, cred ca sunt diferente de la zone la zone,
Doar in Ardeal exista acest obicei ?
Am deschis acest subiect pentru ca pe mine ma interesa sa aflu de ce trebuie sa purtam acele haine negre timp de 6, luni sau timp de un an de zile .La ce folosesc? , mie special la nimic, ma deprima de-a dreptul , nu este suficient ca :

...abia ce-ti mai trece durerea si plansul dupa cateva luni si tu ,trebuie sa porti acele haine negre in continuare ,care sa te apese si sa-ti aminteasca mereu sau parca-ti spun - ' NU AI VOIE SA RAZI ,NU AI VOIE SA TE SIMTI BINE PENTRU CA EU SUNT MORT/MOARTA deci nu mai ai voie sa te bucuri de viata daca eu am murit ' timp indelungat ..pana devii depresiv .
Ma iertati dar vreau sa ma edific odata , vad ca pareri sunt multe.. ca si oamenii. In schimb daca mi-ar prezenta cineva dovada concreta care ar spune ca asa a poruncit Dumnezeu .... nu as mai avea nici un comentariu de facut , nu as mai cracni .
Reply With Quote