View Single Post
  #31  
Vechi 06.06.2014, 11:26:26
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

da, 80% s-au declarat ortodocsi; aia nu inseamn ca si sunt ortodocsi....
In fine, pana la urma ai dreptate Aline, ora de religie este ora de religie, dar daca s-ar baga ora de istoria religiilor, oare nu v-ar deranja pe voi, cei cu adevarat crediniosi?
Asta ca sa te poti pune cumva in locul ateului care nu crede si bla bla...?

Am zis, io n-am nimic cu ora de religie, am facut si eu religie in toti anii de scoala, dar pentru asta pot sa ma pun si in situatia credinciosului si in situatia ateului, iar ca si concluzie, ca sa nu fie probleme de nici o tabara, ateii sa isi scoata copiii de la ora de religie, iar cei de alta confesiune sa ii trmita pe copiil or la ore de religie din acea confesiune (stiu ca sa se facea pe vremea mea; acum nu stiu daca mai merge asta).

Si asa ar i impacate ambele tabere...si n-ar mai i discutia asta...
Nu iti convine ca ti se pare ca li se spala crierul la ora de religie (ora la care se spala cel mi putin creierul, fata e alte materii - parerea mea-), foarte bine, fa o cerer si scoate-ti copilul de la religie.
Nu te deranjeaza, atunci nu comenta.
Ai copilul reformat/unita/catolic si nu-ti convine ortodoxia, trimite-ti copilul la ore de religie la confesiunea la cre esti si duce copilul frumos notele de acolo, la scoala.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote