View Single Post
  #3  
Vechi 24.06.2012, 02:01:13
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Poate vreodata un om, umblator pe pamant ca si tine, indiferent de domeniul in care lucreaza, sa-ti "ia o particica de Dumnezeu" din suflet, indiferent prin ce mijloace?

Pleaca vreodata Dumnezeu din inima oamenilor, indemnat de altcineva?

Intreb pentru ca stiu ca deseori gresesc mult, am pacate... si atunci e drept, numai mila lui Dumnezeu ma mai tine. Scade mila lui Dumnezeu la cererea altor oameni? Sau numai spre binele persoanei in cauza "scade" mila Sa temporar?

Iertati-ma daca pare absurd ce intreb, dar ma framanta.
Ma gandesc ca Dumnezeu pleaca din inima noastra atunci cand noi picam testul iubirii fata de aproapele. De cate ori punem mai presus, lucruri, obiecte, propriile placeri, persoanei aflate in nevoie si care ne cere ajutorul, riscam sa Il indepartam pe Dumnezeu, sa nu mai avem parte de mila Lui. Altfel, la modul acesta ca un om doreste ca noi sa nu mai avem o relatie cu Dumnezeu iar Dumnezeu sa se indeparteze doar pentru ca aproapele vrea acest lucru, nu cred, dar poate eu nu am inteles corect problema ridicata de dumneavoastra. Cred ca Dumnezeu pleaca din inima noastra doar atunci cand noi il alungam, doar noi suntem raspunzatori de acest lucru.
Reply With Quote