View Single Post
  #13  
Vechi 22.03.2009, 18:54:51
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Unhappy offffffffffffffffffffff

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]De ce? Este ilogic ce se intampla la noi, la ortodocsi si de asta refuz sa stau de vorba cu preotii si nu cred in ei.[/COLOR]

[COLOR=green]Daca un om are un necaz, de ce preotii nostri, absolut gratuit, fara motiv, ii da credinciosului sa tina post, sa se spovedeasca, sa faca nu stiu ce pedepse. Intreb iar, de ce? Omul acela nu e destul de amarat, de necajit ca asta mai lipseste sa vina preotul si sa-i mai dea si el cateva in cap? [/COLOR]

[COLOR=green]Este ilogic... Daca Dumnezeu este atotstiutor, stie si pacatele mele. Da? Pentru ce sa merg eu la preot sa-i povestesc viata mea si el sa hotarasca ce e pacat si ce nu? Cu ce masura o face? [/COLOR]

[COLOR=green]Mi se pare absurd... Un timp, in tinerete, credeam asa ceva, credeam ca e bine. O data cu maturizarea a venit si luminarea... [/COLOR]

[COLOR=green]Mie mi-e suficient sa fiu eu multumita de mine. De ce dogme, de ce legi absurde, de ce din munca mea sa-i dau preotului bani, pentru ce? ca preotul sa traiasca bine si eu sa traiesc cu minciuna?...[/COLOR]
[SIZE=3] Vai de mine...Silvia draga...vrei sa spui ca nu te spovedesti?!?!??? [/SIZE]
[SIZE=3]Of of offffffffff apoi cum sa ai tu liniste sufleteasca...? (Si sa stii ca pentru spovedanie nu se percep taxe!!! ....dar prin spovedanie si Sf. Impartasanie se castiga mantuirea!!!) Bunul Dumnezeu sa te ajute sa dai peste un duhovnic bun...un preot cu har...care sa te faca sa ai incredere in el...ca slujitor al Domnului...si in fata caruia sa-ti deschizi sufletul si inima...sa lasi acolo, la scaunul spovedaniei, toate cele rele ale tale... Eu n-as putea trai fara duhovnic... (fara duhovnicul meu, staret de manastire, om cu viata sfanta si de o intelepciune rara ...) [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Doamne...Silvia draga...m-ai lasat fara cuvinte... si cu durere mare-n suflet... [/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote