View Single Post
  #2  
Vechi 07.08.2009, 15:38:02
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Mare mi-a fost mirarea sa aud asemenea chestie: cineva, imi recomanda sa ma duc intr-o zi de vineri, cu un acatist la 9 biserici, si culmea, cel mai important lucru: SA NU MA INTORC DIN DRUM :)) :))

Mie mi se pare cel putin hilar asemenea sfat, desi nu i-am spus-o persoanei respective...Adica dc te duci la 9 biserici, gata, Dumnezeu te asculta? Cum pot unii oameni sa creada in asemenea practici, care aduc putin a paganism...

Oare Dumnezeu nu ne asculta, daca nu avem acelasi traseu, si nu ne facem hartiile de acasa?
Nu stiu, iertata fie-mi indrazneala si duritatea, poate...dar ati auzit de asa ceva? Sau e doar un sfat babesc si atat..
Intreb si eu, sunt inca debusolata la cate sfaturi primesc....

Ce inseamna de fapt cifra asta, 9? Am mai gasit-o si in alte sfaturi ale catorva cunostinte.
Nicio cifra nu e nici rea nici buna... rea este aplecarea acestor crestini cu numele catre superstitii.

Of, dupa ce Hristos S-a jertfit ca sa ne scoata din credintele cele babesti si desarte si sa ne dea credinta cea buna si inchinarea in duh si in adevar, ne intoarcem la superstitii, ajungand batjocura diavolilor, si pe buna dreptate.

Nici nu vreau sa-mi imaginez cum se veselesc dracii cand ne vad in halul asta.
Reply With Quote