View Single Post
  #22  
Vechi 29.01.2012, 15:21:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu am vazut inca nici o biserica in care sa fie afisat la vedere, pe usa de exemplu , hotaririle consiliului parohial privitor la taxele si impozitele la care sunt obligati enoriasii in cursul unui an. Nu, aceste sume sunt secrete si deobicei nu se afiseaza deoarece se doreste ca incasarile sa fie mult mai mari decit estimarile/hotaririle.

Eu stiu ca ati postat acest mesaj pentru incercarea unor useri, dar in unele biserici din Bucuresti tarifele hotarate de comitetul parohial pentru nunti, botezuri si inmormantari sunt la vedere. Chiar si in biserica mea e asa, de aia a ramas in urma la capitolul reamenajare si parintii de acolo sunt bucurosi cand mai primesc cate un pachetel la parastase. Ca, deh, daca nu e taxa la pomelnice si nu da nimeni indicatii, asa ca cei mai multi dau cate un leu. Si nu cred ca majoritatea enoriasilor nu isi pot permite sa cumpere o lumanare de 0.40 lei si de aia vin la altar cu lumanari de parafina din comert. Sau cine stie, poate ca ar fi dat prea multa spaga la medici si atat a ramas si pentru biserica.

In cel putin o biserica din Bucuresti, scrie clar pe afisul de la pangar ca in caz de inmormantare, se percepe o taxa in limita posibilitatilor, in timp ce pentru botez este 200 sau 300, iar pentru cununie, e 400 ron.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote