View Single Post
  #103  
Vechi 10.10.2008, 15:51:16
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julian Vezi mesajul
LOL
mariann se pare ca nu ai citit http://www.ellenwhiteexposed.com/rom/
si nici nu ai fost intr-o biserica adventista sa intrebi pastori ce cred despre Arhanghelul Mihail sau Iisus sau despre persoana E.G. White care se pare ca o considera profet. Ori esti un simpatizant? Deci zicea Iisus către iudeii care crezuseră în El: Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei; Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi. Ioan 8:31-32
Eu am frecventat destul de mult biserica aceasta si iti recomand sa faci si tu la fel inainte de a posta afirmatii pe forum si in plus nu are nimeni nevoie sa cada in plasa si apoi sa il amagesti
Adventistii sunt persoane cu moraluri inalte dar asa sunt si unii ortodocsi, si unii musulmani s.a. dar noi aici vorbim despre idei si opinii religioase
Sunt mariann (mai nou, vasinec). Frecventez biserica adventista de 5 ani iar in urma cu 3 ani am fost botezat si primit ca membru al bisericii. Incerc sa lamuresc problema cu Ellen White. Este adevarat ca aceasta femeie este considerata profet crestin, in biserica adventista. Dar, pentru a fi adventist, nu este obligatoriu sa te raportezi la scrierile profetice ale Ellenei White. Recent, chiar am asistat la o discutie, in care un pastor se referea la adventistii care nu iau in consideratie profetiile Ellenei White. Conform Manualului Comunitatii adventiste, acestia sunt considerati membri ai bisericii, la fel ca toti ceilati mebri. Membrilor bisericii adventiste li se pot aduce acuze doar cu Sfanta Scriptura.

Eu cunosc foarte putin profetiile Ellenei White. Incepusem sa citesc ceva din profetiile acestei femei dar, pentru a nu face un amestec in mintea mea, intre Sfanta Scriptura si scrierile profetesei, am renuntat. In schimb, studiez cu placere scrierile Ellenei White despre viata de credinta, de familie,etc. Sunt scrieri pe care le consider inspirate din Cuvantul lui Dumnezeu si chiar mi-au fost de folos.

"Dar noi aici vorbim despre idei si opinii religioase". Mi se pare onesta aceasta dorinta si subscriu.