View Single Post
  #23  
Vechi 30.11.2009, 21:17:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Colega mea de birou mi-a spus astazi vazandu ma indurerata si agitata pentru diverse persoane aflate in suferinta ca mi fac rau sa ma gandesc la soarta persoanelor bolnave...spune ea ca ar trebui sa traiesc si sa ma bucur de viata...pentru ca fiecare isi duce crucea si stie mai bine Dumnezeu de ce le a dat-o...Dar eu nu pot si nu vreau, ma gandesc ca atunci cand esti atat de bolnav si daca persoanele din jurul tau sunt complet nepasatoare...oricum ma simt tare neputincioasa ca nu pot sa le ajut aproape deloc. Le pomenesc nevrednica de mine la rugaciune si o rog pe Maicuta Domnului sa le ajute...

Dumnezeu sa va lumineze calea si sa va ajute pe toti! Va imbratisez cu mult drag.
Sa ii ajute Dumnezeu pe tatal si pe prietenele tale! Asa trebuie, sa ne purtam unul altuia poverile...

“Moare un barbat si i se prezinta de catre Domnul 2 usi: usa Iadului si usa Raiului. Deschide barbatul prima usa si vede o masa indestulata, cu mancaruri care miroseau extraordinar, oamenii din jurul mesei erau -insa – extrem de slabi. Intreba barbatul pe Domnul de ce nu mananca oamenii si sunt asa flamanzi.
Ai vazut ce cozi mari au lingurile? N-au cum sa duca lingurile la gura.” – zise Domnul
Deschide apoi omul nostru si usa Raiului. Acolo, masa era la fel ca in prima incapere, cu acelasi tip de linguri, doar ca aici oamenii erau rotofei, voiosi, bine hraniti. Intreba barbatul pe Domnul de ce acesti oameni arata asa bine.
Pentru ca acestia se hranesc unii de la altii.” – zise Domnul.
Pentru a trai si noi bine, impreuna, trebuie sa ne hranim de la celalalt, sa gasim in noi partea altruista, sa ne hranim si unii pe altii, dar mai ales sa lasam ca cineva sa se hraneasca de la noi si tot asa, ca intr-un cerc al Paradisului.”
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote